Kobiety XX-lecia. Kim były polskie superbohaterki?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 14:11
Stowarzyszenie "Pracownia etnograficzna" przygotowuje grę edukacyjną z nazwiskami kobiet, które jako pierwsze zasiadały za sterami samolotów, zakładały własne apteki, czy zdobywały złote medale na igrzyskach olimpijskich. W ten sposób powstał projekt "Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego".
Zofia Stryjeńska na zdjęciu z okresu międzywojennego
Zofia Stryjeńska na zdjęciu z okresu międzywojennegoFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dziewczyna teleskop księżyc astronomia kosmos 1200.jpg
Karolina Bąkowska: zamiast w gwiazdy inwestuj w wiedzę

Posłuchaj
15:04 _PR4_AAC 2020_06_20-11-08-33.mp3 Poznaj bohterki dwudziestolecia międzywojennego grając w planszówkę (Pasjonauci/Czwórka)

 

Pilotki, polityczki, sportsmenki - kim były Polki z dwudziestolecia międzywojennego?

Hania Rawska z Pracowni Etnograficznej jest współautorką projektu "Warszawianki dwudziestolecia międzywojennego", w którym opowiada o Polkach, które wpłynęły na historię Polski i rozsławiły ją w takich dziedzinach, jak lotnictwo, sport, medycyna, farmacja, czy polityka. - Kobiety dwudziestolecia międzywojennego pokonywały granice i przełamywały bariery. Robiły to z podniesionym czołem i przekonaniem, że nie może być inaczej - mówiła.

"W podręcznikach brakuje wybitnych Polek"

wojciech przylipiak 1200.jpg
Wczasy w PRLu. Czy dziś inspirują?

- Pomysł zaczął kiełkować w głowie członków Pracowni Etnograficznej w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że historia wciąż milczy na temat wybitnych i inspirujących Polek. Ucząc się z podręczników o Piłsudskim czy Dmowskim, niewiele wiemy o posłankach, które w czasie działalności tych polityków po raz pierwszy zasiadały w Sejmie. Chcemy, by dziewczynki, też miały wzorce do naśladowania - opowiadała.

Poznaj bohaterki dwudziestolecia grając w grę

Areta Szpura, fot. Michaela Metesová 1200.jpg
https://www.polskieradio.pl/10/4891/Artykul/2522799,Wczasy-w-PRLu-Czy-dzis-inspiruja

Dwudziestolecie międzywojenne to czas, kiedy kobiety zaczynają pełnymi garściami korzystać z praw, które sobie wywalczyły. Były to prawa wyborcze, możliwość kandydowania do sejmu i senatu, uczestnictwa w dyscyplinach sportowych, które długo były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, studiowały na uczelniach i odnosiły znaczące sukcesy naukowe. W projekcie autorzy skupiają się na 25 wybranych postaciach. Projekt będzie miał formę gry. - Poza biogramami słynnych Polek na kartach znajdziemy ich cytaty i bogatą dokumentację fotograficzną, która pozwoli lepiej je poznać - mówiła rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

25 wybitnych Polek

Wśród nich znalazły się: Cezaria Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowa - jedna z pierwszych Polek, która zrobiła habilitację, prowadziła samodzielne badania naukowe, a na początku lat 30. XX wieku założyła Pracownię Etnograficzną; Aleksandra Piłsudska - działaczka polityczna, członkini PPS-u, znakomita sztrzelczyni, która walczyła o prawa kobiet; działaczka z ugrupowania narodowego - Gabriela Balicka-Iwanowska; Helena Willman-Grabowska, polska orientalistka biegle posługująca się dziewięcioma językami nowożytnymi i kilkoma starożytnymi, która jako pierwsza Polka wykładała na Sorbonie; znakomite artystki - Zofia Stryjeńska i Wiera Gran, architektki - Barbara Brukalska i Helena Syrkus; łuczniczka i 38-krotna mistrzyni świata Barbara Kurkowska-Spychajowa; pilotka śmigłowców, spadochroniarka Stefania Wojtulanis-Karpińska.

Grając w grę przygotowaną przez Pracownię Etnograficzną będziecie mogli dowiedzieć się więcej na temat rzucającej dyskiem Heleny Konopackiej i łyżwiarki Zofii Nerig, które jako prekursorki w swoich dyscyplinach na zawodach sportowych musiały konkurować z mężczyznami. Więcej na temat tego, jakie postaci znalazły się w projekcie, w zapisie rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Hania Rawska z Pracowni Etnograficznej

Data emisji: 20.06.2020

Godzina emisji: 11.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Być asystentką Olgi Tokarczuk. "To żywioł, w którym czuję się najlepiej"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 11:26
Iryna Vikyrchak jest poetką, animatorką kultury, od 2019 roku asystentką Olgi Tokraczuk. W Czwórce opowiadała, jak się pracuje z noblistką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brad Pitt jedzący. Droga przez żołądek do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 14:40
W każdym filmie, w którym gra, pojawia się przynajmniej jeden wątek kulinarny. W menu kreowanych przez niego postaci jest wszystko - od fast foodów, poprzez wykwintne dania, żywność ekologiczną, aż po desery. Nic więc dziwnego, że Brad Pitt nazywany jest najbardziej "doświadczonym kulinarnie" aktorem w Hollywood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2020. 11 statuetek dla "Bożego Ciała"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:15
W Teatrze Polskim odbyła się 22. gala Orłów. Była to gala pozbawiona filmowych zwrotów akcji, ale padł rekord w historii wyróżnienia. 11 nagród z 15 wszystkich nominacji zgarnęło "Boże Ciało" Jana Komasy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 11:40
To jak dotąd najlepszy polski serial na Netflixie - podsumowują internauci i nie szczędzą pochwał twórcom i aktorom. Za reżyserię odpowiadają Leszek Dawid i Bartek Konopka, a na ekranie zobaczymy m.in. Agnieszkę Grochowską i Grzegorza Damięckiego oraz fantastycznych debiutantów, który wnoszą w tę opowieść nową jakość. 
rozwiń zwiń