Bonzai. O sztuce miniaturyzowania roślin

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 11:10
Sztuka bonsai to sztuka miniaturyzacji roślin, w której liczą się nie tylko względy artystyczne, ale przede wszystkim ogrodnicze - wyjaśnia Bartek Warwas, twórca projektu i bloga Bonsai Discovery.  
Sztuka bonsai pochodzi z Dalekiego Wschodu. Narodziła się w Chinach i około VI wieku, przez Koreę, trafiła do Japonii. (zdj. ilustracyjne)
Sztuka bonsai pochodzi z Dalekiego Wschodu. Narodziła się w Chinach i około VI wieku, przez Koreę, trafiła do Japonii. (zdj. ilustracyjne)Foto: New Africa/Shutterstock.com
 • Bartek Warwas od wielu lat pasjonuje się sztuką bonsai.
 • Sztuka bonsai pochodzi z Dalekiego Wschodu. Narodziła się w Chinach i około VI wieku trafiła do Japonii.
 • Polega ona na idealizacji i miniaturyzacji roślin. 
 • Bonsai to sztuka nieskończoności. W Japonii drzewka przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Bonsai Discover. Pasja Bartka Warwasa

Pierwsze drzewko zobaczył w książce o roślinach doniczkowych. Miał wówczas 10 lat. Pięć lat później uczestniczył w pierwszych warsztatach bonsai. Dziś jest twórcą projektu i bloga Bonsai Discovery, a jego miłość do bonsai nie słabnie.

- W sztuce bonsai fascynuje mnie możliwość tworzenia własnego dzieła, które jest jednocześnie żywym organizmem - opowiada gość Czwórki. - To idealizacja piękna natury, w której liczą się nie tylko względy artystyczne, czyli to, jak drzewo wygląda, ale przede wszystkim ogrodnicze.

Przesadzanie, pielęgnacja, przycinanie

Bonsai kojarzy się z małym pojemnikiem, w którym rośnie drzewo. Żeby było to możliwe, roślinie trzeba stworzyć odpowiednie warunki. - W pierwszej kolejności należy zadbać o dobre podłoże i odpowiednie przesadzenie oraz umocowanie drzewa w doniczce - wyjaśnia rozmówca Martyny Matwiejuk. - Jeśli roślina będzie już mieć zdrowe korzenie, wówczas możemy zadbać o kolejne aspekty, czyli odpowiednią uprawę: podlewanie i odpowiednie stanowisko, w którym drzewo się znajduje.

Kiedy te warunki zostaną spełnione, dopiero wtedy można przystąpić do pracy twórczej: przycinania, odpowiedniego formowania i drutowania drzewa.

Skąd pochodzi sztuka bonsai?

Sztuka bonsai pochodzi z Dalekiego Wschodu. Narodziła się w Chinach i około VI wieku, przez Koreę, trafiła do Japonii. W Europie na dobre pojawiła się po drugiej wojnie światowej wraz z amerykańskimi żołnierzami, którzy zostali przeniesieni z Japonii do Niemiec.

Posłuchaj
09:05 CZWÓRKA Pasjonauci bonsai 09.12.2023.mp3 Bonsai - jak pielęgnować miniaturowe drzewka? (Pasjonauci/Czwórka)

Wiedzę na temat bonsai Bartek Warwas zdobywał na warsztatach prowadzonych przez uznanych mistrzów. Był także w Japonii, na kursie w szkółce Taisho-en, prowadzonej przez Nobouchi Urushibata. - Bonsai z definicji to idealizacja i miniaturyzacja pięknego, starego drzewa, więc roślina, którą chcemy poddać tej sztuce musi posiadać odpowiednie cechy - mówi ekspert. I wymienia:

 • grubszy pień
 • odpowiednia faktura kory
 • układ gałęzi
 • mniejsze liście


Historia i formowanie Jałowca wirginijskiego | Bonsai Discovery Polska

Jak stylizuje się bonsai?

Są różne style, które naśladują wygląd naturalnie występujących drzew - tłumaczy ekspert. - Wśród nich m.in.:

 • styl prosty - przypominający wygląd świerków, modrzewi czy buków rosnących na polanach
 • styl miotlasty, który naśladuje drzewa rosnące pośrodku pola
 • styl bunjin - nazywany także literackim - który naśladuje sosnę w górach walczącą o dostęp do światła
 • styl kaskadowy

Sprawdź też:

Sztuka nieskończoności 

Bonsai ma nam dawać radość. To hobby, więc powinno być przyjemne, bo nie jest to zajęcie "na jeden sezon". 

- Zabiegi planuje się na lata, a przygoda z bonsai najprawdopodobniej będzie trwała do końca życia - podkreśla Bartek Warwas. - Ale wyznaję zasadę, że każdy może zainteresować się tą formą sztuki i długowieczność bonsai nie powinna być w tym przeszkodą. Zwłaszcza, że drzewka często zmieniają swoich właścicieli. W Japonii, gdzie rynek bonsaiowy jest ogromy, drzewka przechodzą z ojca na syna, albo z dziadka na wnuka. U nas jest jeszcze za wcześnie na taką tradycję.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Bartosz Warwas (autor bloga Bonsai Discovery)

Data emisji: 09.12.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/pg

Czytaj także

Modny balkon. Miejsce relaksu i roślin, też tych do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:16
W szare miesiące pandemii nasze mieszkania zazieleniliśmy monsterami, marantami, fikusami czy filodendronami. W ciepłe dni chętniej jednak wychodzimy na balkon, taras czy do ogrodu. Jakie rośliny tam królują? Co jest roślinnym balkonowym hitem 2021 roku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyroda w mieście. Niezwykłe sąsiedztwo w miejskiej dżungli

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:48
Michał Książek w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" napisał, że "w mieście chodzi o to, żeby się zmieścić". Na co dzień, w centrum miast, nie zdajemy sobie sprawy z bogatego sąsiedztwa, które nas otacza: to drzewa, owady, ptaki i zwierzęta.  
rozwiń zwiń