Polskie Radio
Section05
ogrodnictwo

Motywy tureckie w polskich ogrodach. To m.in. kasztanowce, tulipany i figowce

Rośliny, namioty i pawilony ogrodowe inspirowane Orientem były stałym elementem rezydencji dawnej Rzeczypospolitej. Wielowiekowe kontakty polityczne, dyplomatyczne i handlowe już od XVI stulecia wpłynęły na zainteresowanie Polaków naturą, sztuką i architekturą turecką.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Andrzej Hennel Jacek Kuśmierski Turcja ogrodnictwo ogród Orient Imperium Osmańskie

Owoce i warzywa od Toyoty

Kiedy myślimy o ekologii w motoryzacji, od razu mamy na myśli samochody elektryczne. Jednak Toyota w tej kwestii bardzo się wyróżnia, hodując swoje owoce i warzywa. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 toyota ogród ogrodnictwo globalne ocieplenie

Hanami, czyli japońskie święto wiosny. "Trzeba cieszyć się chwilą"

Hanami, czyli podziwianie urody kwiatów, w szczególności kwitnących kwiatów wiśni, to kilkusetletnia tradycja stanowiąca jeden z ważnych elementów japońskiej kultury. To wyjątkowy czas, kiedy Japończycy obchodzą początek wiosny i cieszą się kwitnieniem ponad stu gatunków drzew wiśniowych, różniących się kolorami, liczbą płatków, liśćmi i kształtem pnia.
Zobacz więcej na temat:  ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Japonia przyroda wiosna

Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka

Podróż z Paryża do Wersalu trwa niecałą godzinę, natomiast podróż "Eureki" w czasie sięga XVIII wieku i okresu panowania Ludwika XV. Z racji pasji botanicznych mówiono o nim "król ogrodnik". Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historie jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wersal Francja ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST