Brzeg nad Odrą. "Miasto, do którego każdy chce wracać"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 19:18
To malownicze miasteczko położone jest w połowie drogi między Wrocławiem a Opolem, a tutejszy zamek piastowski nazywany jest Śląskim Wawelem. W "Hotspocie" odwiedziliśmy Brzeg nad Odrą.
Audio
Rynek w Brzegu
Rynek w BrzeguFoto: wikimedia.commons/Barbara Maliszewska

Opatów._Lochy_pod_miastem_1200.JPG
Podziemia Opatowskie - miasto pod miastem

Jak przekonywał Andrzej Peszko, kierownik Biura Promocji Brzegu, to miejscowość, do której "każdy chce wracać", bowiem jest wyjątkowa m.in. pod względem architektonicznym. - W swoich średniowiecznych granicach miasto prężnie się rozwijało i do dziś ówczesny układ budynków jest czytelny. Ale ta "siatka" jest otoczona parkami o łącznej powierzchni ponad 160 hektarów - mówił przewodnik Czwórki. I opowiadał o ciekawostkach z historii Brzegu. - W 1842 roku powołane zostało Towarzystwo Upiększania Miasta, a brzeżanie podróżujący wówczas po różnych zakątkach świata zobowiązani byli do sprowadzania tu sadzonek drzew i nasadzania ich - opowiadał Andrzej Peszko. - Dziś więc szczycimy się wieloma gatunkami o ponadstuletnim rodowodzie, które obce są niekiedy nawet dla Europy, m.in. tulipanowcem amerykańskim.


Toszek_(js) 1200.jpg
Toszek, czyli małe miasteczko z wielką historią

Wybraliśmy się także na brzeski rynek, na którym odwiedziliśmy ratusz, poznaliśmy także historię pewnego bohaterskiego łabędzia. A gdzie w Brzegu warto kupić chałwę, gdzie zatańczyć tango i dlaczego w herbie miasta widnieją trzy kotwice i co wspólnego z tą miejscowością ma Wiedźmin? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

Zobacz więcej Podróże z Czwórką <<<

W drugiej godzinie programu zaprosiliśmy was zaś na wycieczki po Podlasiu, Biebrzańskim Parku Narodowym, zajrzeliśmy nad brzegi Narwi. O tych miejscach opowiadała Małgorzata Pawelczyk, która na co dzień fotografuje niezwykłe zakątki. Posłuchaj nagrania <<<

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 16.04.2017

Godzina emisji: 16.10

kd/mk

Czytaj także

Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczady. "W polski Teksas rusz!"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 18:50
"Po prostu wyjedź w Bieszczady" - namawiał w jednej ze swoich piosenek Wojciech Młynarski. Hasło to podchwycili członkowie PAKTu. - To miejsce dzikie i wciąż nie do końca odkryte, gdzie są takie zakątki, w których diabeł mówi dobranoc - przekonują Magdalena Lenart i Przemysław Stocki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egipskie tajemnice i rycerskie skarby Opolszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:00
Rożnów pod Wołczynem - ta niewielka wioska ma coś, co czyni ją niezwykłą. To nietypowy grobowiec w formie egipskiej piramidy wybudowany dla rodziny von Eben oraz Mohring. W położonej zaś nieopodal Byczynie można nauczyć się rycerskiego rzemiosła.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac w Kozłówce. "Na kwadracie u hrabiego"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 19:00
W pałacu w Kozłówce mieści się dziś Muzeum Zamoyskich, ale każdy kto odwiedzi to miejsce ma szansę poczuć się jak arystokrata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Puszcza Kampinoska. "Ewenement w skali świata"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 18:00
Jak wędrować po lesie wiosną, kiedy niektóre szlaki mogą być jeszcze podtopione, jak bezpiecznie obserwować przyrodę - m.in. o to zapytaliśmy Jerzego Królikowskiego, miłośnika Puszczy Kampinoskiej. Odwiedziliśmy także rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar.
rozwiń zwiń