"Ogórkiem" przez kultowe miejsca warszawskiej Pragi

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 16:38
Warszawska Praga to miejsce magiczne - jedno z nielicznych, gdzie nadal możemy poczuć ducha dawnej Warszawy. Wycieczka po Pradze przenosi nas w czasie.
Audio
  • Rafał Dąbrowiecki opowiada o Pradze Północ, prowadzi nas przez miejsca znane i nieznane (Czwórka/Hotspot)
Ogórek na ulicach Warszawy
Ogórek na ulicach WarszawyFoto: Tadeusz Ibrom/Shutterstock.com

Praga przyciąga swoją egzotyką, a wyjątkowy klimat zawdzięcza m.in. temu, że ocalała z pożogi wojennej. Ulice pełne są zabytkowych kamienic z pięknymi klatkami schodowymi, kameralne podwórka studnie, których ozdobą są słynne praskie kapliczki, dawne fabryki, które noszą jeszcze wojenne ślady - to wszystko składa się na specyficzny praski folklor.

Zabytkową dzielnice miasta najlepiej zwiedzić legendarnym pojazdem, który w epoce PRL-u był królem miejskich ulic, hetmanem polskich szos. Mowa oczywiście o Jelczu 043, zwanym powszechnie "Ogórkiem"​. Na wycieczkę "Ogórkiem po Warszawie" wyruszyliśmy z Rafałem Dąbrowieckim, przewodnikiem i autorem portalu "Butem po Wawie". 

Podlasie Bug rower 1200.jpg
Podróże bez prądu. Wyłącz zasięg i zasil się podlaską naturą

Wycieczka po Pradze, w którą zabrał nas rozmówca Justyny Tylczyńskiej rozpoczęła się przy wciąż działającej Fabryce Wedla, następnie Ogórek zawiózł nas na Szmulki, gdzie na terenie kiedyś opanowanym przez "gangi kotleciarzy", dziś stoi Bazylika Kawęczyńska. Rafał Dąbrowiecki w "Hotspocie" opowiada też o wyjątkowej części Pragi Północ, a mianowicie Nowej Pradze. Ulica Stalowa i Mała są najczęściej wybieranymi przez filmowców, by oddać klimat przedwojennej Warszawy. A jak Praga zmienia się dziś? Czym jest program Na_prawa Warszawy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 27.07.2019

Godzina emisji: 16.06

pj/ac

Czytaj także

Tańce, kozackie walki i teatr ognia. Czwórka w osadzie Ataman

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 16:30
Zaledwie 7 km od centrum Olsztyna, a zarazem tak daleko od miejskiego zgiełku, na pięknym leśnym wzgórzu można poczuć zadziornego kozackiego ducha. Odwiedziliśmy osadę Ataman - miejsce z innej epoki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Lubelska w Czwórce. Dźwiękowa podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 13:56
450 lat temu, 1 lipca 1569 roku, zawarto Unię Lubelską - oczywiście w Lublinie. Zapraszamy do tego pięknego miasta na dźwiękowy spacer w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dominator Podróżnik: Sudety są do przejścia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 10:30
Gradobicie i ulewy są mu niestraszne - wysuszy buty i wędruje dalej. Dominik Cybulski, autor bloga "Dominator Podróżnik" opowiada o tym, jak wymyślił najdłuższą pieszą trasę w polskich górach.
rozwiń zwiń