"Ptaszenie" czyli medytacja na łonie natury

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 12:00
- Każdy może zostać obserwatorem ptaków, czyli tak zwanym "ptasiarzem". To zajęcie idealnie wpisuje się w nurt "slow life", czyli życia uważnego, skupionego na tym, co się wokół nas dzieje - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Czwórkowej audycji "Hotspot", którą nadaliśmy prosto z Pikniku Naukowego 2017.   
Audio
  • Czwórkowy "Hotspot" na 21. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik (Hotspot/Czwórka)
Aby obserwować ptaki, dobrze wybrać się nad wodą. Tam można spotkać ich najwięcej (zdjęcie ilustracyjne)
Aby obserwować ptaki, dobrze wybrać się nad wodą. Tam można spotkać ich najwięcej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Piotr Szczypa

Dorota Zielińska Obserwowanie ptaków daje ogromne wytchnienie

- Warszawa to jest wdzięczne miejsce do podglądania ptasich zwyczajów. Naszym oczkiem w głowie jest znajdujący się nieopodal Stadionu PGE Narodowego Park Skaryszewski. Możemy tu natrafić na mnóstwo gatunków, nawet na zimorodka - opowiadała Dorota Zielińska w rozmowie z Mateuszem Kulikiem. - Najciekawsza jednak jest oczywiście rzeka Wisła. Z jej brzegu przez lunetę można obserwować na przykład ptaki, które zasiedlają wiślane wyspy - dodała. Jak odpowiednio przygotować się do oglądania ptaków i dlaczego ornitolodzy często chodzą niewyspani - więcej o tym w nagraniu audycji.

Sprawdź też:
pompa ropa naftowa 1200x660.jpg
Z jak Ziemia. Jakie daje nam skarby?

W plenerowym "Hotspocie", prosto z 21. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Mateusz Kulik rozmawiał też z Justyną Haładaj z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Warmia i Mazury to doskonała kompilacja tego, co nasza planeta ma, czyli lasów i wody - podkreśliła leśniczka. - Te dwa regiony mają zupełnie odrębną historię, gwarę i inne obyczaje - dodała. Czym się różni Warmia od Mazur? Skąd się wzięły mazurskie jeziora i czy będą trwały wiecznie? Jakie atrakcje Warmii i Mazur warto - według Justyny Haładaj - odwiedzić?

W "Hotspocie" opowiedzieliśmy Wam również historię kultowego poprzednika Stadionu PGE Narodowego. Pomysł na wybudowanie Stadionu Dziesięciolecia pojawił się w latach 50. XX wieku. A co było dalej? Zapraszamy do wysłuchania drugiej godziny audycji "Hotspot" z 3.06.2017 <<<

Zobacz więcej: Podróże z Czwórką <<<

Leśniczka Justyna Haładaj i Mateusz Kulik na Czwórkowym stanowisku podczas 21. Pikniku Naukowego na Stadionie PGE Narodowym/fot. Czwórka Leśniczka Justyna Haładaj i Mateusz Kulik na Czwórkowym stanowisku podczas 21. Pikniku Naukowego na Stadionie PGE Narodowym/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Dorota Zielińska (Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków), Justyna Haładaj (leśniczka, Nadleśnictwo Olsztynek)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 16.14

jsz/zi

Czytaj także

Warmia i Mazury - tam uciekamy od miejskiego zgiełku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:00
Mimo, że co roku latem na Warmię i Mazury zjeżdżają tłumy urlopowiczów, ciągle można tam znaleźć miejsca, które nie są zatłoczone i zadeptane. Co więcej, stają się przyjemnymi enklawami spokoju, oferując pobyt wśród sympatycznych ludzi, którzy świetnie znają okolice i potrafią doradzić, gdzie i w jaki sposób najlepiej spędzić czas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ełk. Jezioro jako centrum i kluski jak szczury

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 18:30
Ełk na mapie Polski pojawił się w XV wieku, a dziś jest największym i najludniejszych miastem na Mazurach. Przyjeżdżają tu miłośnicy kąpieli, kolei oraz ziemniaczanych kluchów.
rozwiń zwiń