R.U.T.A. z koncertem "Pieśni Buntów Białorusi, Rosji, Ukrainy" w Czwórce! (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 18:00
Zapraszamy do obejrzenia koncertu "R.U.T.A. na Uschod” - "Pieśni Buntów Białorusi, Rosji, Ukrainy", który odbył się w "Ministerstwie Dźwięku"!
Audio
  • Koncert R.U.T.A. NA USCHOD” - "Pieśni Buntów Białorusi, Rosji, Ukrainy

R.U.T.A. – Pionierskie połączenie archaicznych, anty-feudalnych ludowych tekstów oraz muzyki wykonywanej na akustycznych, tradycyjnych instrumentach, utrzymanej w kanonie hardcore-punk. Obok czołowych postaci polskiego Undergroundu ostatniego 30-lecia: Gumy (Moskwa), Robala (Dezerter), Niki (Post Regiment), Spiętego (Lao Che), w projekcie udziela się także czołówka muzyków polskiej sceny etno/folk, z zespołów: Kapela ze Wsi Warszawa, Orkiestra Rivendell, Mosaic, Chłopcy Kontra Basia, Maćko Korba. Płyta „’GORE’ – Pieśni Buntu i Niedoli XVI – XX wieku” zyskała ogromny rozgłos we wszystkich ogólnopolskich i zagranicznych mediach.

GOŚCIE:
Nasta Niakrasava [BY] – pochodząca z Polesia, wybitna wokalistka białoruska młodego pokolenia. Laureatka (wraz z zespołem Folkroll) Grand Prix na XII Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz nagrody III miejsca na XVIII Festiwalu "Mikołajki Folkowe", gdzie nagrodzono ją również Specjalną Nagrodą im. Ani Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki. W lipcu 2011 roku nakładem Polskiego Radia ukazała się debiutancka płyta zespołu Folkroll "Vir".

Hulajhorod [UA] – powstała w 2002 roku w Kiwogradzie, a obecnie działająca w Kijowie grupa, wykonująca tradycyjną ukraińską muzykę, śpiewy i tańce z regionów leżących w środkowym biegu Dniepru [Czerkasy, Połtawa, Kirwograd]. Występują w oryginalnych chłopskich strojach, odnalezionych podczas przeprowadzanych przez zespół licznych wypraw terenowych, w trakcie których dokumentowali lokalny folklor. Oprócz pieczołowitej rekonstrukcji, odważnie eksperymentują – w 2005 roku nagrali kooperacyjną płytę "Hulajhorod" z ukraińską formacją Tartak, na której wykonywane przez nich w technikach archaicznego śpiewu, tradycyjne pieśni połączono w brawurowy sposób z rapem oraz hardcore-punkiem, tworząc jedną z najoryginalniejszych i najciekawszych płyt w historii muzyki ukraińskiej. Płyta osiągnęła status platyny i gościła na pierwszych miejscach radiowych list przebojów na Ukrainie.

Koncert odbył się w Czwórce 21 stycznia.

Czytaj także

Kurczat w "Ministerstwie Dźwięku" - zobacz filmy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 11:00
9 kwietnia gośćmi Pauliny Przybysz i Tomka Koncy była grupa Kurczat - zobacz filmy z koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

NeLL w Czwórce - obejrzyj wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 10:00
W naszym studiu zagrał na żywo zespół, którego pierwszą płytę w całości sfinansowali fani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miloopa. Koncert mistrzów elektroniczno-akustycznej fuzji

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 19:00
Miloopa porusza się po obszarach szeroko pojętej muzyki elektronicznej, zachowując przy tym całkowicie żywe brzmienie. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia koncertu, który odbył się w Czwórce.
rozwiń zwiń