Windsurfing i nowe "kosmiczne" technologie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 14:50
- Jeśli ktoś się interesuje sportami wodnymi, to zauważył, że najnowszy trend jest taki, aby wszystkie deski i łódki latały - mówi w rozmowie z Hanną Dołęgowską Maciej Rutkowski, jedyny zawodowy windsurfer w Polsce. W Czwórce tłumaczy m.in., jak działa tak zwane hydroskrzydło.
Audio
  • Mistrz windsurfingu Maciej Rutkowski o nowych trendach w sportach wodnych (Co Was kręci?/Czwórka)
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sandsun/Shutterstock.com

Maciej Rutkowski W windsurfingu czekanie na wiatr jest psychologicznie ciężkie. Jak się długo czeka, to organizm wpada w marazm

- Na "foilach" czyli hydroskrzydłach można pływać nawet przy bardzo słabych wiatrach - tłumaczy Maciej Rutkowski. - To nie jest tak, że się zupełnie lewituje. Zamiast normalnego statecznika mamy u dołu deski coś takiego ze skrzydłami. Na nich możemy się unieść i delikatnie lewitować, a im mniej powierzchni deski jest w wodzie, tym mniejszy jest opór i szybciej płyniemy - przekonuje mistrz windsurfingu.

W Czwórce opowiada także o zmarłym niedawno Jacku O'Neilu, czyli wynalazcy pianki, bez której nie obędzie się żaden zawodnik windsurfingu, oraz o swoim życiu od kuchni. - Na brak podróży z całą pewnością nie mogę narzekać - chwali się Maciej Rutkowski. - Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z całej logistyki z nimi związanej, z tego całego "bajzlu", który ze sobą wożę - zdradza rozmówca Hanny Dołęgowskiej. 

Maciej Rutkowski i Hanna Dołęgowska Maciej Rutkowski i Hanna Dołęgowska/fot. Czwórka

Które miejsca Macieja Rutkowskiego w podróżach najbardziej urzekły i jakie są jego ulubione miejscówki do pływania - więcej o tym w nagraniu całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał przygotowała: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 2.07.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/mc

Czytaj także

Różne wymiary sportowe Zofii Klepackiej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:30
Mistrzyni w windsurfingu olimpijskiej klasy RSX jest niezwykle ambitna. Niedawno wróciła z Australii, gdzie zwyciężyła w finałowym pucharze świata w Melbourne. W rozmowie z Hanną Dołęgowską zdradza swój przepis na sukces oraz jakie inne sportowe dyscypliny ją kręcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolarstwo grawitacyjne. Zaczyna się od ziemi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 16:35
Z Maćkiem Kucborą i Konradem Muraszkiewiczem, organizatorami objętego Czwórkowym patronatem kultowego festiwalu Bike Town Przemyśl, rozmawiamy o ekstremalnym oraz bardziej amatorskim szaleństwie na jednośladach, m.in. na pumptrackach.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajakowy spływ Wisłą. Zapach wody i słońca

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 13:46
Wisła to nie tylko królowa polskich rzek, lecz także wyzwanie dla kajakarzy. W Roku Rzeki Wisły o kajakarskiej Vistuliadzie 2017, która odbędzie się na odcinku niemal 1000 km od punktu "0" szlaku do Bałtyku, w Czwórce opowiada Ewa Kruszewska z Fundacji Promocji Rekreacji "KIM".  
rozwiń zwiń