Skitouring. Jak trenować i zachęcić młodych do tego sportu?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 15:09
Życie Marcina Rzeszótki kręci się wokół sportu. Zimą raczej nie opuszcza gór: trenuje, prowadzi treningi, działa w TOPR, ale i organizuje zawody. Wraz z Klubem Wysokogórskim w Zakopanem udowodnił, że skitour na Gubałówce jest możliwy. 
Fanów skitouringu jest coraz więcej
Fanów skitouringu jest coraz więcejFoto: Shutterstock/Song_about_summer

- Moje życie kręci się wokół sportu. Jestem zawodnikiem biegów górskich, skialpinizmu, ale przy okazji wykorzystuję moje doświadczenie w działalności w TOPR. Sam organizuję też imprezy biegowe i w skialpinizmie - opowiada Marcin Rzeszótko, mistrz Polski w biegach górskich na długim dystansie, wicemistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim, ratownik i trener. 

Czwórkowy gość chętnie zaprasza na treningi. Przyznaje, że ich poziom dostosowuje do umiejętności uczestników. - Pracuję głównie z zawodnikami z poziomu kadry Polski, osobami aspirującymi do bycia w kadrze, ale też różnymi amatorami, którzy rozpoczynają swoją przygodę na skitourach - mówi. - Spektrum działań na takich treningach jest szerokie. Dopasowuję to do umiejętności i poziomu trenujących, by każdy z nich miał satysfakcję

Kompleksowe treningi

Szczególną uwagę Marcin Rzeszótko zwraca na kompleksowość treningów. Podkreśla, by nie pomijać ćwiczeń, których nie lubimy, czy to z części rozciągającej, kondycyjnej czy siłowej. Na zawodach z pewnością nie zabraknie zadań sprawdzających każdy z tych aspektów. - Trzeba przygotować się zarówno na długie podejścia, jak i na wymagające zjazdy czy ćwiczenia wymagające techniki. W planie treningowym staram się wszystko to uwzględniać - podkreśla. 


Posłuchaj
14:43 czwórka co was kręci 05.02.2023.mp3 Tajemnice skitouringu zdradza Marcin Rzeszótko (Co Was kręci/Czwórka)

 

Gość Jeremiego Angowskiego zauważa też drugą stronę skitourów, jaką jest obcowanie z naturą. Życie zwykle układa się tak, że brakuje nam czasu na wszystko. Marcin Rzeszótko podkreśla, że czasem nie warto się "spinać", ale trzeba zadbać o higienę snu, obcowanie z przyrodą, nawet opuścić góry z poczuciem niedosytu i wrócić do nich za jakiś czas

- Czas w górach spędzamy dla gór, kontemplujemy przyrodę. Wyluzujmy - podpowiada. - Warto pamiętać, że narciarstwo wysokogórskie jest sportem kondycyjnym, tak jak bieganie czy rower. Gdy nie mamy możliwości wyjazdu w góry, skupmy się na formie aktywności nam dostępnej. Tu kluczem jest balans, odpowiednia regeneracja względem treningu - radzi. 

Zobacz także:

Skitourowe imprezy

Z roku na rok jest coraz więcej skitourowych imprez. W styczniu obyły się zawody Sprint Test KW Zakopane, utrzymane w formule olimpijskiej. - Wraz z Klubem Wysokogórskim pokazaliśmy narciarstwo wysokogórskie na Gubałówce - opowiada Michał Rzeszótko. - Stworzyliśmy tor sprawnościowy. Było podejście, zakosy, tzw. podejście z buta, teren zjazdowy ze skocznią. Pokazaliśmy ten sport turystom, którzy chętnie przychodzili kibicować. To ważne dla popularyzacji tej dyscypliny - dodaje. 

Przed nami w kwietniu Puchar KW Zakopane, a także Memoriał Jana Strzeleckiego i Memoriał Piotra Malinowskiego.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Marcin Rzeszótko (mistrz Polski w biegach górskich na długim dystansie, wicemistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim, ratownik TOPR)

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 11.10

pj/zch

Czytaj także

Skituring - sport fotogeniczny, ale też niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- W mediach społecznościowych jest mnóstwo zdjęć ze skiturowych tras i one robią wrażenie. Ale nie dajmy się zwieść pięknemu obrazkowi, bo skituring to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o tym, jak zachowywać się w górach - podkreśla Anna Figura, narciarka i instruktorka skituringu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez aplikacji "Ratunek" nie idź w góry. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 11:36
Zimą często ruszamy w góry, nie stronimy od wypraw na szczyty, mamy ochotę oglądać piękne zimowe krajobrazy. Przed każdą taką wycieczką powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo: odpowiedni ubiór, sprzęt, i przede wszystkim zainstalować aplikację "Ratunek". 
rozwiń zwiń