Tam powstają najpiękniejsze szopki

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 18:00
W najbliższej audycji "Co Was Kręci" odwiedzimy okolice Kutna i Łęczycy. Te miejsca można nazwać zagłębiem rzeźbiarskim, a najpiękniej jest tam właśnie w okresie Świąt.
Audio
  • Najpiękniejsze szopki świata pochodzą z... Kutna?

"Urodziłam się 20 marca 1982 roku w Kutnie. Z rzeźbą ludową mam do czynienia od urodzenia, gdyż mój ojciec jest rzeźbiarzem. Zanim zaczęłam sama rzeźbić, pilnie przyglądałam się pracy ojca, co w połączeniu z jego późniejszymi, bardziej już celowymi, uwagami stało się mocnym fundamentem mojego rzeźbiarstwa. Gdy miałam trzy lata ojciec pozwolił mi wziąć do ręki nóż i zaczęłam strugać wióry, uchylając się tym samym od przedszkola. Dwa lata później stwierdził, że mogę zrobić coś z drewna. Zrobiłam i według opinii taty, nawet mi się to udało. Tak rozpoczęła się moja sympatia do rzeźby. 1991 - po raz pierwszy robię Św. Franciszka i zwierzątka domowe (pies, kot, itd.). Oglądający te rzeźby galerzysta stwierdził, że mam predyspozycje do bycia rzeźbiarką ludową." - tak pisze o sobie rzeźbiarka Monika Wojtczak, która zaprasza w okolice Kutna i Łęczycy.

Zaryzykujemy stwierdzenie, że tam zobaczycie najpiękniejsze rzeźbione szopki ma... świecie. Zapraszamy w podróż do "zagłębia". By dowiedzieć się wszystkiego o bożonarodzeniowych szopkach posłuchaj nagrania audycji "Co Was kręci".

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów w Łańcucie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 18:00
Łańcut – nie bez powodu – słynie z pięknej rezydencji Lubomirskich i Potockich, otoczonej wspaniałym parkiem, ze słynną powozownią i zabudowaniami parkowymi. Zapraszamy Was na podróż po tym niezwykłym miejscu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze pyzy są na Różycu!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:00
Kolejne muzeum w Warszawie poświęcone jest Pradze, oraz całej prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Będzie to jednocześnie pierwsze muzeum po tej stronie Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie urodził się Kopernik? Rodzina bogata, nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 13:08
Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, a mieszkał w Toruniu. Po remoncie dom Kopernika otwiera się dla gości. A stąd już tylko krok do parku kultury Mennonitów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Skansen między blokami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 13:24
Podróż w czasie jest możliwa. Wystarczy wybrać się do centrum Torunia, żeby przenieść się do zabytkowej osady z początków XIX wieku. Bez specjalnego wehikułu, magicznej różdżki i złotej rybki od spełniania życzeń.
rozwiń zwiń