Morhana. Koniec roku z folk metalowym uderzeniem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 13:06
W ostatniej odsłonie "Folk Offu" w tym roku gośćmi Macieja Szajkowskiego będą muzycy folk metalowej formacji Morhana.
Morhana łączy folkowe melodie z ciężkimi brzmieniami
Morhana łączy folkowe melodie z ciężkimi brzmieniamiFoto: Marcin Wilczyński/mat. prom.
Morhana studio 1200.jpg
Morhana: folk metal to trudna, niszowa muzyka
Morhana jest jednym z pierwszych polskich zespołów folk metalowych. Łączy zarówno ciężkie, jak i melodyjne brzmienia, osiągając równowagę między muzyką folkową, a ostrym, ale nie pozbawionym charakteru metalem. Inspiracje folkowe muzycy Morhany czerpią z różnych części świata - odważnie sięgają zarówno po szybkie, skoczne motywy bretońskie, jak i po melodyjne, smutne pieśni osadzone w klimatach stricte słowiańskich. Większość tekstów natomiast odnosi się do mitologii nordyckiej.
 
Obecność instrumentów klasycznych nadaje utworom lekkość, co w połączeniu z ciężkim zapleczem gitarowym tworzy niespotykaną, wybuchową mieszankę. Wokale - z jednej strony męski - mocny, gardłowy, z drugiej kobiecy - wysoki i czysty dopełniają całości i tworzą unikalny charakter zespołu.
Zespół ma na koncie dwie płyty demo, EP-kę, oraz płytę długogrającą zatytułowaną "When the earth was forged". Aktywnie koncertuje, nierzadko ze światową czołówką gatunku, tj. Turisas, Korpiklaani, Alestorm, Grai, Welicoruss, Woodscream, jak i z rodzimymi twórcami, m.in. Percivalem.

***

Na audycję "Folk Off" zapraszamy w środę (28.12) o godz. 00.00. Gospodarzem audycji będzie jak zawsze Maciej Szajkowski.

kd/pj

Czytaj także

Kultura ludowa. "Była trudna i skomplikowana. Dziś się ją upraszcza"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 17:50
Patrycję Kuczyńską, Dianę Szawłowską i Dominikę Oczepę łączy miłość do kultury i muzyki ludowej. W Czwórce nie tylko opowiadały o swojej pasji, ale także na żywo wykonały tradycyjną polkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie Jabłka. Przez Afrykę do polskich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 00:19
- Zajęliśmy się muzyką afrykańską i utonęliśmy w niej kompletnie na dobre dziesięć lat. Potem dotarliśmy do polskiej muzyki tradycyjnej. Okazało się, że te dwa światy można z powodzeniem połączyć - mówił Bartosz Gułaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejscovi, czyli połączenie tradycyjnego folku z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 14:28
- Zespół składa się ze świetnie wykształconych muzyków, np. akordeonista, skrzypek i kontrabasista są po akademii muzycznej. Każdy z nich, poza swoim warsztatem klasycznym, podążał drogą muzyki ludowej łącząc technikę świadomości grania z dzikością i autentycznością muzyki ludowej - opisywał zespół Miejscovi Bartek Mieszkuniec.
rozwiń zwiń