Robert "Robal" Matera: Dezerter to aktualny przekaz z lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 11:27
- Od '81 roku świat zmienił się diametralnie, szczególnie ten kraj, w którym my żyjemy. Inaczej wygląda życie, więc i inaczej działamy - mówi Robert "Robal" Matera. - Jak zakładaliśmy zespół było ciężko i trzeba było sobie radzić.
Audio
  • Robert "Robal" Matera, gitarzysta i wokalista Dezertera opowiada o historii zespołu i początkach kariery (Czwórka/Folk Off)
Robert Robal Matera, gitarzysta i wokalista Dezertera
Robert "Robal" Matera, gitarzysta i wokalista Dezertera Foto: Bartosz Bajerski/PR

1981 rok to data powstania zespołu Dezerter, jednego z najważniejszych zespołów polskiej muzyki podziemnej, który niósł wolnościowe przesłanie. Panowie grają już ponad 30 lat, tkwią w rock and rollu i uprawiają aktywny tryb życia. Stronią od używek, włączają się w nurty ekologiczne, promują wegetarianizm, twierdzą, że trzeba zachować umiar w szaleństwie.

- Dziś jest łatwiej żyć i to rozleniwia - twierdzi Robert "Robal" Matera, wokalista i gitarzysta Dezertera. - W latach 80. założenie zespołu było nadzieją na normalne życie w anormalnym świecie.

Członkowie grupy Dezerter nie mieli łatwo, samo zdobycie instrumentów było problemem, panowie podejmowali próby własnej konstrukcji gitar. Mimo wszystko było warto, okazuje się, że utwory Dezertera, napisane 30 lat temu, aktualnie są i dziś.

Czytaj także Tomasz Lipiński: z punk rocka się nie wyrasta <<<

- Dziś też są ludzie którzy poszukują. Dostrzegają coś, co mamy do powiedzenia - mówi gość Czwórki. - A i od lat pewne rzeczy w społeczeństwie pozostają niezmienne jak np. owczy pęd, czy reklama, która zastąpiła propagandę.

Lata 90. otworzyły wiele możliwości przed Dezerterem - koncerty, możliwość zaistnienia w radiu czy prawo do wydawania płyt. Dziś wszystkie albumy Dezertera zostają wydane na nowo w digipackach -  o szczegółach tego projektu w Czwórce, w "Folk Offie" opowiada Robert "Robal" Matera - posłuchaj załączonej audycji.

(pj)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Dezerter: słowa "ideologia" nie było w naszym słowniku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 14:35
- Wykreśliliśmy je na samym początku, bo źle nam się kojarzyło z narzucaniem własnego zdania innym; my mówiliśmy, że punk rock to nie jest ideologia. Podobnie było ze słowem "autorytet" - z muzykami w "Offensywie" rozmawiał Piotr Stelmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wypikaliśmy płytę na złość cenzurze"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:08
"Kolaboracja", "Wszyscy przeciwko wszystkim" i "Blasfemia" - ci, którzy wychowali się na punk rocku nie mają wątpliwości o co chodzi. Trzy legendarne albumy Dezertera już doczekały się reedycji. Kolejne ukażą się w 2013 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kelner": pragnienie wolności pchnęło mnie w punk rock

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 10:57
- Najpierw nożycami sprofanowałem golf i jeansy, potem znalazłem pierwsze płyty i natychmiast chciałem założyć zespół. Warsztatu nie mieliśmy żadnego, ale nie to było najważniejsze w punk rocku - wspomina założyciel Deutera Paweł "Kelner" Rozwadowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł "Kelner" Rozwadowski: zakończyłem poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 14:56
- "Kelner" ciągle szukał nowości, dlatego Deuter co kilka lat zmieniał się dość drastycznie, ale Paweł odważnie robił swoje - mówi Krzysztof Grabowski, muzyk zespołu Dezerter. Czy dziś Rozwadowski planuje jeszcze jakąś woltę?
rozwiń zwiń