Polacy tęsknią za beztroską i dzieciństwem

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 10:23
Z ostatnich badań wynika, że naszym rodakom brakuje okresu w życiu, gdy za nic nie musieli być odpowiedzialni. Tymczasem sami swoim pociechom skracają i komplikują dzieciństwo, jak tylko mogą.
Audio

Badanie, które przeprowadzono w 20 krajach całego świata, m. in. w USA, Rumunii, Chinach, a także w Polsce, na grupie ponad 7 tys. rodziców, dotyczyło tego, jak dorośli postrzegają swoje dzieciństwo i czym według nich charakteryzuje się młodość dzisiaj.

- Najbardziej zaskakujące było to, że właściwie ludzie na całym świecie, mimo różnic kulturowych, myślą podobnie – mówi w Czwórce Magdalena Lewandowska z grupy badawczej IPSOS. – Są dwie rzeczy, które nas łączą: cenimy dzieciństwo i chcemy do niego wrócić, ale jednocześnie y czasem tracimy w sobie ten pierwiastek dziecka.

Zdaniem gościa Czwórki, dzieci też "mają trochę mniej dzieciństwa", niż w ich wieku mieli ludzie urodzeni kilkadziesiąt lat temu. Na całym świecie podobne są także przeszkody, które uniemożliwiają rodzicom poświęcanie swoim pociechom wystarczająco dużej ilości czasu. Główną jest oczywiście praca i nadmiar obowiązków.

– 80 procent Polaków deklaruje, że wie, jak istotne jest spędzanie czasu w  własnym dzieckiem - opowiada Lewandowska. – Jesteśmy w stanie zrezygnować z hobby albo z kontaktów z przyjaciółmi i dalszą rodziną, by móc poświęcać czas naszym pociechom.

Okazuje się jednak także, że - paradoksalnie - ponad 50 proc. respondentów w Polsce jest zdania, że łatwiej im zorganizować służbową naradę, niż wymyślić ciekawe sposoby na spędzenie czasu z własnym dzieckiem. – W Stanach Zjednoczonych pod tym względem sytuacja wygląda podobnie jak u nas – opowiada Lewandowska. – Najgorzej jest w Chinach i Indiach.

W Chinach ponad 80 proc. rodziców komunikuje się z dziećmi częściej przez skypa i inne komunikatory, niż w realu. – W Polsce ten procent jest dużo niższy, ale być może wynika to po prostu z braku wszechobecnego dostępu do nowoczesnych technologii – tłumaczy Lewandowska.

 

Więcej o tym, jak wygląda dzieciństwo teraz i czym różni się, w oczach dorosłych, od młodości sprzed kilkudziesięciu lat, dowiesz się, słuchając całej rozmowy z "Poranka".

(kd)

 Czytaj także

"Nie piję, bo zbieram na malucha", czyli jak Polacy walczą z problemem alkoholowym?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 09:00
Czy czekają nas niebawem kolejki przed godziną 13. pod "monopolowymi"? Może się tak skończyć, jeśli do Polski wprowadzony zostanie "skandynawski model prohibicji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liceum mniej ogólnokształcące

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 13:34
O Polakach często mówi się, że są najlepiej wykształconym narodem świata. Jednocześnie wytyka nam się, że nie potrafimy wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Zmienić ma to reforma przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nauka musi być nudna?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
W poniedziałek w "Poranku" poznaliście atrakcyjne sposoby na naukę! Rozwiązania proponowane przez Centrum Nauki Kopernik to m. in. śpiewająca Wikipedia i żywa biblioteka.
rozwiń zwiń