Czy marchewka wyleczy depresję?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 17:17
Jedne z najnowszych badań wykazują, że owoce i warzywa zwiększają nasz optymizm. Podobno najlepiej jeść te czerwone i pomarańczowe.
Audio

Owoce są zdrowe i dietetyczne. A naukowcy z pisma "Psychomatic Medicine" twierdzą, że mogą zapewnić nam też lepsze spojrzenie na świat.

- Okazuje się, że osoby, które jedzą dużo warzyw i owoców nie tylko są zdrowsze fizyczne, ale są też większymi optymistami. Optymiści maja większe stężenie karotenoidów we krwi - mówi Agata Osowska z portalu odkrywcy.pl. - Karotenoidy to są takie barwniki roślinne. Najwiecej ich jest w czerwonych i pomarańczowych owocach: papryce, marchewce, dyni.

Badania wykazują, że osoby, które są bardzo optymistycznie nastawione do życia mają aż o 13 % wyższy poziom stężenia karotenoidów we krwi. Co wynika z tego odkrycia dowiesz się słuchając załączonego materiału z audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty wymiar".

(pj)

Czytaj także

Statystyczny Polak je jabłka i pomidory

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 11:47
Średnio na głowę Polaka wypada 13 kilogramów zjedzonych jabłek rocznie (dane za 2011 rok). Właśnie po nie sięgamy najczęściej. Wśród warzyw nieodmiennie najpopularniejsze są pomidory (10 kilogramów rocznie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letnie smaki zamknięte w słoikach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 11:47
Maliny, wiśnie, truskawki, śliwki i morele. O tym, że wszystkie warto wpakować do słoika mówimy w "Lecie z Radiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienią i zimą jedzmy egzotycznie!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 14:20
Wiele owoców egzotycznych postrzegamy już jako "nasze", bo zadomowiły się w naszej diecie i sklepach. Może więc warto szukać nowych smaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadają ceny paliw, cukru i owoców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 14:20
W listopadzie liczona rok do roku wyniosła 2,8 procent, podczas gdy w październiku wynosiła 3,4 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
rozwiń zwiń