X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 15:50
Zaglądamy do niej kilkadziesiąt razy dziennie, właściwie nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Lodówka. Czy wiemy, jak prawidłowo układać w niej produkty, by zachowały świeżość i się nie psuły?
Audio
  • Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak przyznaje blogerka Daria Ładocha w lodówce warto mieć m.in. musztardę i pesto. I przekonuje, że układanie takich produktów na odpowiednich półkach ma sens. - Producenci sami mówią, gdzie je umieszczać, a na lodówkach są specjalne oznaczenia, choć niewielu zwraca na nie uwagę - mówiła Ładocha. Podkreślała, że na drzwiach lodówki warto przechowywać rzeczy, które nie wymagają bardzo niskich temperatur. - Powinny się tam więc znaleźć przeciery, ketchup, majonez czy musztarda. Otwierając drzwi i zamykając je narażamy te produkty na ogrzanie - tłumaczyła blogerka.

Gdzie trzymać nabiał, gdzie warzywa, na której półce ułożyć świeże mięso czy ryby, a gdzie żywność przetworzoną? Jak prawidłowo zamrażać produkty żywnościowe? O tym także mówiła Daria Ładocha. Zdradziła też, gdzie w lodówce można trzymać… lakiery do paznokci.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Daria Ładocha (blogerka kulinarna, autorka książki "Kuchnia dla zajętych kobiet i mężczyzn")

Data emisji: 13.09.2016

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fast food jak narkotyki. Im mniej tego jesz, tym lepiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 17:00
Mówi się, że coraz więcej osób stawia na zdrowe jedzenie, a czasy fast foodów już dawno przeminęły. Niestety to tylko część prawdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

4,5 tysiąca złotych - tyle palacz puszcza z dymem

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 14:00
Koszty to tylko jeden z minusów palenia papierosów, mimo to do palenia wciąż przyznaje się co trzeci Polak. Jak z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek w potrzebie. Co możesz zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 15:16
Czy potrafimy pomóc, gdy ktoś tej pomocy potrzebuje? Ilu z nas nie odważy się czegokolwiek zrobić... Jak reagować, gdy widzimy wypadek i czy każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy jego ofiarom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O zdrowym głosie. Poznajemy tajemnice aparatu mowy.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:00
- Dla fizyków to fala, dla muzyków instrument, psychologów narzędzie komunikacji, a językoznawców ciąg głosek - zagaja Marta Hoppe. A czym jest głos dla nas, jego użytkowników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia dla serca. "Czerpiemy zdrowie z liści"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:40
- Nauczyliśmy się tego od Kreteńczyków, u których zalecenie dietetyków "jedz dużo zielonych liści" nabiera zupełnie nowego sensu, za sprawą horty - opowiadają autorzy książki "Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin".
rozwiń zwiń