Jak produkuje się wodę, która trafia do sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:41
Woda, którą kupić możemy w sklepach czerpana jest ze studni głębinowych specjalnymi rurociągami ze stali szlachetnej. A jak trafia do butelek?
Audio
  • Produkcja wód mineralnych - jak to się robi? (Stacja Nauka/Czwórka)
Skąd w butelkach na sklepowych półkach bierze się woda?
Skąd w butelkach na sklepowych półkach bierze się woda?Foto: Glow Images/East News

Preformy to niewielkie elementy, z których wyrabiane są butelki o różnych pojemnościach. - Są nagrzewane do temperatury 180 - 190 stopni, przechodzą przez specjalne piece. Potem operator sprawdza pierwsze wytworzone butelki - jeśli wyjdą nam za grube lub za cienkie denka, albo na butelkach pojawią się białe plamy, istnieje możliwość, że po nalaniu wody butelka pęknie – mówił Przemek, kierownik zmiany z rozlewni wody Żywioł w Jarosławcu.

Tymczasem woda miesza się z dwutlenkiem węgla. Co dalej dzieje się z nią, zanim trafi do butelek i na sklepowe półki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 9.12.2016

Godzina emisji: 12.15

kd/kul

Czytaj także

Opalenizna. Jak zachować na dłużej wspomnienie lata?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 17:00
- Utrzymanie opalenizny na dłużej jest jak najbardziej możliwe. Ale warto o to zadbać jeszcze przed rozpoczęciem wakacji - radzi dr Robert Chmielewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer z psem - Czwórkowy pomysł na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 12:49
W Fundacji Azylu pod Psim Aniołem Czwórkowi dziennikarze, reporterzy i słuchacze zajmują się czworonożnymi podopiecznymi. Karmią, bawią się i zabierają psy na spacer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dieta wegańska - czy nadaje się dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 13:53
Mimo że w niektórych krajach za dietę wegańską zastosowaną u dziecka można trafić do więzienia, to dietetycy przekonują, że zbilansowana jest dobra dla każdego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń