Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Jak działa "chemia miłości" w naszych mózgach i jak utrzymać ją jak najdłużej? (Stacja Nauka/Czwórka)
Jak działa zakochany mózg? To sprawdziliśmy w Czwórce
Jak działa "zakochany mózg"? To sprawdziliśmy w CzwórceFoto: Shutterstock.com/agsandrew

miłośc wakacje lody śmiech 1200.jpg
Anatomia miłości, czyli jak działają nasze mózgi

Naukowcy udowodnili, że miłość to fikcja - to wyłącznie działanie różnych substancji i hormonów, które wytwarzane są w naszych mózgach, a nie w sercach. - Miłość ma wzór chemiczny, to fenyloetyloamina. Nie można jej jednak sprowadzić do samej kaskady reakcji chemicznych, bo ogromną rolę odgrywają w niej również feromony - mówiła Ewa Nawrocka z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego i tłumaczyła, że feromony to mieszanina związków chemicznych, które służą przedstawicielom obu płci takiego samego gatunku do komunikowania się. - Ludzkie feromony nie mają zapachu, ale w naszych narządach lemieszowo-nosowych znajdują się receptory, które odbierają te bodźce. I wtedy zaczyna działać chemia... - mówiła ekspertka.

Choć miłosna chemia, jak przekonywał Adam Kasiński, działa w naszych mózgach tylko około dwóch lat, jest sposób, by w trwała jednak już zawsze. Jaki? I jaką rolę odgrywają w nim takie hormony jako wazopresyna czy oksytocyna? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.

Ewa Nawrocka Więcej feromonów wydzielają mężczyźni. Jeśli określone feromony dotrą do nosa kobiety i zaczepią w nim o receptory, zaczyna działać "miłość"

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/jsz

Czytaj także

Fobie i lęki. Straszniejsze niż je malują?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 15:53
Pierwszy dzień w szkole, wystąpienie publiczne, ważny egzamin - w większości z nas wydarzenia te wzbudzają uczucie strachu. A co gdy tracimy nad nim panowanie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obalamy mity o hipnozie. Co o niej mówi nauka?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 17:07
Wahadełko, Kaszpirowski, manipulacja - to zwykle pierwsze skojarzenia, które mamy z hipnozą. A co tak naprawdę oznacza być pod jej wpływem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń