Dyskutujemy: co dziś znaczy być dobrym rodzicem?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 14:59
W piątek, 26 maja, w Czwórce zaprosiliśmy do dyskusji na temat współczesnego rodzicielstwa. Z grupą ekspertów zastanawialiśmy się, m.in, jaka jest dziś w rodzinie rola matki, a jaka ojca.
Audio
  • jak przygotować się do roli rodzica i jak wygląda współczesne rodzicielstwo - dyskusja (Stacja Nauka/Czwórka)
Dyskusja w  studiu Czwórki
Dyskusja w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
Sprawdź też:
debata Czwórka 27.04.2017 1200x660.JPG
Starcie ze smakiem: jedzenie może być patriotyczne?

Dzieci są jak skarbonki, do których wkładamy wszystkie cenne dla nas rzeczy. Trzeba tylko pamiętać, że to nie my będziemy te skarbonki opróżniać. Wszystko, co wrzucimy swoim dzieciom do skarbonek, one będą przekazywać dalej…

Rodzic powinien murem stać przy dziecku, bronić, chronić, wspierać, pomagać, pocieszać, leczyć rany, ale też wymagać, zabraniać, stawiać granice. Trudne? Bardzo. A gdzie jest miejsce na własne pasje? Czy mamy prawo bez wyrzutów sumienia myśleć o sobie? Macierzyństwo oraz ojcostwo może i powinno być piękne i szczęśliwe. Jak to zrobić?

Posłuchaj też:
debata czwórka kanony piękna kobiety 1200x660.JPG
"Kanony kobiecego piękna" - debata Czwórki

Razem ze zgormadzoną w studiu Czwórki młodzieżą licealną oraz ekspertami zastanawialiśmy się, co to znaczy być gotową/gotowym do rodzicielstwa oraz jak komunikacja rodzic-dziecko powinna wyglądać. Rozmawialiśmy także o tym, dlaczego dziś Dzień Matki zamienił się w Dzień Rodzica i czy to jeden ze "znaków naszych czasów". Jaka jest rola ojca w wychowaniu dziecka i czy matki mogą sobie dziś pozwolić na trochę więcej niż przed laty? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzą: Katarzyna Dydo, Patryk Kuniszewicz

Goście: Matylda Kozakiewicz (autorka książki "Złe matki są najlepsze", bloga segritta.pl oraz fanpge'a "Zła matka"), Aleksander Kisil (współzałożyciel i prezes Fundacji Ojcostwo Mistrzostwo, współautor i wykładowca na Uniwersytecie Ojców), Aleksandra Pronobis-Polatyńska (psycholożka wychowawcza i terapeutka rodzinna) oraz Ewa Podleśna-Ślusarczyk (dziennikarka, mamadu.pl)

Data emisji: 26.05.2017

Godzina emisji: 12.08

jsz/kd/kul

Czytaj także

Tomasz Bułhak o ojcostwie bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 12:15
Najpierw prowadził bloga, potem wydał książkę o ojcostwie. - Chciałem oswoić temat rodzicielstwa, pisałem z myślą o osobach, które czekają na pierwsze dziecko - mówi Tomasz Bułhak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matka to też człowiek". Kończymy z perfekcją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 16:19
- Nieperfekcyjna mama to taka, która jest świadoma swoich niedoskonałości, która je akceptuje i przez to jest szczęśliwa - mówi Anna Dydzik, autorka książki "Nieperfekcyjna mama". Dlaczego po jej przeczytaniu wiele kobiet odetchnie z ulgą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń