Czy umiemy czytać rachunki, które opłacamy?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 16:57
Jak wynika z raportu "Media i rachunki" przedstawionego przez platformę MAM, aż 60 proc. Polaków nie potrafi określić, jakie kwoty na rachunki przeznaczają w skali miesiąca.
Audio
  • Kilowatogodziny, opłata jakościowa i OZE. Jak czytać nasze faktury? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Opłaty za media stanowią blisko 1/4 domowego budżetu Polaków. Mimo to 62 proc. nie wie, ile prądu zużywa ich gospodarstwo domowe, a 1/3 przyznaje, że nie wie, w jakich jednostkach liczone jest zużycie energii elektrycznej. Polacy mają spore problemy w rozumieniu comiesięcznych faktur. Aż połowa badanych przyznała, że nie rozumie zapisów zawartych na rachunkach za prąd oraz gaz. Jak zwiększyć świadomość konsumentów energii elektrycznej? I co wynika z raportu?

- Nie rozumiemy tego, co czytamy na fakturach. Mamy problem z nazwami takimi jak OZE, opłata handlowa, jakościowa czy abonamentowa. Najczęściej nie wiemy za co płacimy, ani czy mamy realny wpływ na wysokość rachunków, a przecież możemy sprawić, że będą niższe - mówiły Magdalena Markuszewska i Patrycja Ogrodnik - ekspertki platformy do opłacania i obniżania rachunków MAM.

W jaki sposób? Dlaczego należy zwracać uwagę na treść naszych rachunków? Czym różni się sprzedawca energii elektrycznej od dystrybutora? W jakiej grupie wiekowej istnieje największa świadomość tego, co zawiera faktura i dlaczego młodzi ludzie płacą za prąd najwięcej? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Magdalena Markuszewska i Patrycja Ogrodnik (ekspertki platformy do opłacania i obniżania rachunków MAM)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 12.30

ac/kd

Czytaj także

Ekologia, sztuka, sport i design mają w Lublinie ten sam adres

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:27
- Już sam budynek jest wyjątkowy. Goście, którzy nas odwiedzają, mówią, że niewiele jest takich miejsc w Europie - mówił dyrektor Centrum Spotkania Kultur Piotr Franaszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eneloop Ambassadors Tour - wyścig, który zmienia myślenie o środowisku

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 17:23
Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu razem z kolegą, Césarem Gonzálezem Cruzem wystartuje w niezwykłej sztafecie. Eneloop Ambassadors Tour to bieg, dzięki któremu będzie można w rzeczywisty sposób pomóc naturalnemu środowisku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DASH - nowa dieta, która wspiera serce?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 13:26
- DASH uwzględnia w zasadzie wszystkie elementy racjonalnego odżywiania, więc można ją nazwać po prostu zdrowym stylem życia - mówił Filip Kowalczyk, kardiolog i dietetyk.
rozwiń zwiń