Olej arganowy. Płynne złoto Maroka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 21:08
Jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie. Nie bez powodu nazywa się go "płynnym złotem Maroka".
Audio
  • Szlakiem oleju arganowego. Od pestki do eliksiru młodości (Stacja nauka/Czwórka)
Justyna Tylczyńska wyruszyła do Maroka śladami olejku arganowego
Justyna Tylczyńska wyruszyła do Maroka śladami olejku arganowegoFoto: Czwórka

Argania żelazna rośnie tylko w kilku miejscach tego kraju. Nie znajdziemy jej nigdzie indziej na świecie. Drzewo arganowe jest endemitem. Rośnie w południowo-zachodniej części Maroka, w regionie Souss, który został wpisany na listę rezerwatów chronionej biosfery UNESCO.

To jeden z najlepiej działających naturalnych kosmetyków. Skład zawarty na butelce oleju powinien być krótki. Charakterystyczne jest również to, że oryginalny, kosmetyczny olej arganowy ma jasnozłotą barwę i jest klarowny. Ma słodki i lekki zapach, który ulatnia się po paru sekundach. Nie jest też tani.

Drzewo arganowe Drzewo arganowe

Jak wygląda proces wytwarzania oleju arganowego? Jakie posiada właściwości i dlaczego nazywany jest "płynnym złotem Maroka"? Sprawdziła to Justyna Tylczyńska, która w marokańskiej kooperatywie arganowej razem z Fatimą przyjrzała się tradycyjnej metodzie jego produkcji.​

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 19.08.2018

Godzina emisji: 12.07

Czytaj także

Zdrowa cera, zadbane donie - jak dbać o skórę?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 08:40
Żaden inny organ ludzkiego ciała nie jest tak wrażliwy na zmiany temperatury otoczenia, jak skóra. Dlatego po zimie nie tylko powinnyśmy, ale musimy o nią zadbać. Jak domowymi sposobami poprawić jej wygląd ?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siłownia cię męczy? Wybierz się do sauny

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 14:20
Sauna określana jest jako gorąca terapia dla ciała i duszy. W jaki sposób działa na nasz organizm i dlaczego warto z niej korzystać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód: szkutnik. Jak przekształcić las w narzędzie służące morzu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 16:28
Od zarania dziejów drewno jest najstarszym żeglarskim budulcem. Powinno być wytrzymałe, elastyczne i przede wszystkim odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Nikt tak nie zna się na rodzajach drewna i budowie łodzi tak jak szkutnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na Lato z Radiem Festiwal 2019. Przystanek: Stalowa Wola

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 13:56
Kortez, Kasia Kowalska, Perfect, Sławek Uniatowski, Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy i Kapela ze Wsi Warszawa – koncerty, spotkania z gwiazdami i dziennikarzami muzycznymi Polskiego Radia - Czwórka nadawała ze Stalowej Woli!
rozwiń zwiń