Smog wciąż zabija. A młodzież buduje czujniki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 14:45
Blisko 50 tysięcy ludzi rocznie umiera w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza, tak wynika z szacunków Europejskiej Agencji Środowiska. Czujniki zanieczyszczeń umieszczone w centrach miast nie pokazują stanu powietrza blisko nas. 
Audio
  • Magdalena Wiącek i Karol Lamparski opowiadają o swoim wynalazku - wykrywaczu smogu (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Zoran Photograph

Ten problem zdecydowali się rozwiązać uczniowie ze Szkoły nr 6 w Mławie. Dzięki swojemu wynalazkowi stają do walki ze smogiem. - Najczęściej czujniki pokazują stan jakości powietrza 5-6 kilometrów od nas. Pomiary dotyczą miasta - mówią konstruktorzy. - Nasze niewielkie urządzenie ma wyświetlacz i diodę RGB, która świeci się w 3 kolorach. Czerwony kolor wyświetla się, gdy norma jest przekroczona, zielony, kiedy stan powietrza jest bardzo dobry, niebieski zaś, gdy jakość powietrza jest na granicy - dodają. 

Uczniowie mławskiej szkoły poszukiwali ekologicznej obudowy dla swego wynalazku. Zdecydowali się na opakowanie, które można wielokrotnie przetwarzać. 

Urządzenie możemy postawić w każdym domu. Działa ono w połączeniu z aplikacją, przez bluetooth. Można je modyfikować i rozbudowywać o różne czujniki. Magdalena Wiącek i Karol Lamparski swój wynalazek testowali w bezpiecznej szkolnej sali. Do testów używali zapalniczki, świeczki. Latem wynalazek wykrył zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez spalane w pobliżu śmieci. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 12.37

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy stworzyli kosmetyk chroniący skórę przed smogiem

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:54
Odkrycie molekułu chitathion ma ochronić nas przed działaniem smogu i metali ciężkich. - Znajdzie się w kremie, który wytworzy niewyczuwalną powłokę, zapobiegającą szkodliwym skutkom smogu - wyjaśniała dr Izabela Zawisza.
rozwiń zwiń