Jak alkohol osłabia naszą pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:17
Na wielu uczelniach rozpoczął się rok akademicki, a wraz z nim wraca studencka rzeczywistość. Sprawdzamy dlaczego warto dbać o zdolność koncentracji i swoją pamięć oraz w jaki sposób napoje wysokoprocentowe ją osłabiają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

Według badań, które przytacza prowadzący audycję Piotr Kuniszewicz, nadużywanie alkoholu przyśpiesza problemy z pamięcią nawet o sześć lat, zaś utrata świadomości spowodowana jego spożywaniem wiąże się z ryzykiem późniejszej demencji. 

- Nawet spożycie niewielkiej dawki alkoholu wpływa na pracę neuroprzekaźników w mózgu, zmienia nastrój i odbiór różnych bodźców zewnętrznych – mówi specjalista neurolog Piotr Ślifirczyk.


Posłuchaj
03:52 _PR4_AAC 2020_09_28-12-22-52 (1).mp3 W audycji rozmawiamy o tym jaki wpływ ma alkohol na funkcjonowanie mózgu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

W przypadku gdy jednorazowe spożywanie alkoholu jest bardzo duże, jego bezpośrednie oddziaływanie na mózg może być tak silne, że może dochodzić do toksycznego uszkodzenia elementów mózgu. Jak tłumaczy specjalista, niektóre z nich mogą być już nieodwracalne.

Na skalę uszkodzeń mózgu ma wpływ regularność picia alkoholu. - Sporadyczne spożywanie jednorazowo dużych dawek nie zostawia takich śladów, jak notoryczne przyjmowanie mniejszych ilości napojów wyskokowych - tłumaczy gość audycji. - Tak więc regularne spożywanie alkoholu może mieć poważny, negatywny wpływ na pracę naszego mózgu.

Czytaj także: 

Może się zdarzyć, że po upojnym wieczorze mamy luki w pamięci, jak wyjaśnia neurolog wtedy mamy do czynienia z tzw. upiciem patologicznym. Taka sytuacja może się zdarzyć nawet przy niewielkich dawkach alkoholu, a jest to związane ze specyficznym metabolizmem alkoholu u niektórych osób. Efekt  może wzmocnić połączenie z innymi środkami lub substancjami, które toksycznie działają na komórki mózgowe. Taki zestaw powoduje, że komórki przestają prawidłowo funkcjonować i dochodzi do zaburzenia połączeń nerwowych. Sprawia to, że pamięć jest upośledzona, lub uszkodzona do tego stopnia, że nie pamiętamy co się działo.

Jak podkreśla gość Czwórki - patrząc statystycznie, osoby które spożywały w przeszłości duże ilości alkoholu mogą mieć pogorszone funkcje pamięci, rozumienia i przetwarzania informacji przez mózg.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Gość: Piotr Ślifirczyk (pecjalista neurolog)

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 12.22

aw/kul

Czytaj także

Jawa czy sen? To omamy hipnagogiczne - mogą dopaść każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 15:08
Procesom zasypiania i budzenia się mogą towarzyszyć omamy, są podobne do snów, ale bardziej żywe, realistyczne i raczej bez narracji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biały szum - co to takiego? "Pozwoli ci uspokoić mózg"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 15:25
To rodzaj dźwięku, mającego kojący wpływ na ludzki mózg. Z jego usypiających właściwości najchętniej korzystają rodzice małych dzieci oraz osoby mające duże problemy z zasypianiem. Jak działa biały szum? 
rozwiń zwiń