Owady - detektywi. Podpowiadają, kiedy doszło do zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 14:22
Okazuje się, że dzięki temu, że na ciele ofiary znajdują się konkretne owady, można odczytać od jak dawna ta osoba nie żyje, a także ustalić miejsce zgonu. Owady mogą pomóc entomologom sądowym określić także DNA ofiary. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/khlungcenter

Igor Brejdygant 1200.jpg
Igor Brejdygant i zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę

Zwłoki są miejscem bytowania i naturalnym środowiskiem wielu gatunków owadów, a analiza entomologiczna może nam pomóc wskazać przedział czasowy, w jakim doszło do zgonu. Jak przekonuje Patryk Włodarczyk z UAM, metody medyczno-sądowe są oczywiście wykorzystywane w większości przypadków, jednak nie zawsze działają precyzyjnie. - Są sytuacje szczególnie trudne, gdy zwłoki leżały przez wiele miesięcy, zanim zostały ujawnione. Wówczas działają metody entomologiczne, które pozwalają na określenie czasu zgonu nawet co do dnia - mówił ekspert.

Posłuchaj
04:45 Czwórka stacja nauka 25.02.2021.mp3 Jak owady pomagają w pracy policji? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Katarzyna Puzyńska I Mateusz Dziemski 1200 fot terzoni.jpg
"Opowiem ci o zbrodni" - kryminały bez filtra wyobraźni

Praca entomologów sądowych polega na zbieraniu materiałów dowodowych, klasyfikowaniu ich, przypisywaniu do konkretnych gatunków owadów, a następnie przyrównywaniu do odpowiednich modeli naukowych. - Dla każdego momentu rozkładu zwłok charakterystyczne są konkretne gatunki owadów w konkretnej ilości, dzięki temu ustalić możemy czas zgonu - tłumaczył ekspert. - To metoda sukcesyjna, ale wyróżniamy dwa podejścia. Drugie to metoda rozwojowa - mówił entomolog. - Wyznaczamy wiek najstarszego owadziego osobnika na zwłokach. Pierwsze muchówki zlatują się nawet w ciągu kilku minut od śmierci, więc znalezienie najstarszych na ciele denata jest równoznaczne z określeniem momentu zgonu - mówił Patryk Włodarczyk.

Sprawdź także:

Jednak owady mogą pomóc nam też ustalić czy zbrodni dokonano tam, gdzie znaleziono ofiarę, czy zwłoki przeniesiono. - Konkretne gatunki owadów występują w określonych miejscach. Jeśli więc entomolog znajdzie na ciele ofiary owady, które nie powinny występować w danym rejonie - może to świadczyć o tym, że zwłoki zostały przeniesione - tłumaczył Patryk Włodarczyk. 

Czytaj także

Owady mogą także pomóc określić przyczynę zgonu. - Jeśli doszło do zatrucia i owady żerują na zwłokach, w ich układzie pokarmowym będzie można wyodrębnić środki i związki chemiczne, które wskazywałyby na to, jakiej trucizny użyto - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Patryk Włodarczyk (członek sekcji biologii sądowej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) 

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 12.24

kd

Czytaj także

Chcesz zmieniać świat? Ten konkurs jest dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:00
Do 17 stycznia można zgłaszać się do trzeciej edycji konkursu 25 under 25, którego celem jest wyłonienie młodych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwa, kłamstewka - jak wyleczyć się z mitomanii?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:28
Wśród nas są osoby, które notorycznie kłamią. Najczęściej nie są to "wielkie kłamstwa", ale po prostu dopisywanie historii, fantazjowanie na swój temat. To mitomani. - Chorobę trudno rozpoznać, a cierpiących na nią - ciężko zdiagnozować - mówi psycholog Dagmara Seliga.
rozwiń zwiń