Tomografia - pomoże w lepszej diagnostyce stanu drzew

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 20:35
Badanie drzew z wykorzystaniem tomografii komputerowej pozwala zajrzeć do wnętrza pnia i znacznie lepiej ocenić zmiany strukturalne drewna. Pozwoli to precyzyjniej określić stan drzew i zapobiec ich wycinaniu, tam gdzie jest to zbędne. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zobacz
1200_ekologia_plan_shutterstock.png
Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

W wyniku badania otrzymujemy dokładne informacje o rozmiarze i lokalizacji zgnilizny, wypróchnienia i innych ubytków wpływających na stabilność drzewa. - Lepiej i pewniej możemy ocenić stan drzewa, co kiedyś było niemożliwe i czasem kończyło się zbyt pochopną jego wycinką - mówi Andrzej Misiorny, który na zlecenie poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich sprawdza wytrzymałość drzew w sąsiedztwie ulic i chodników.

Posłuchaj
03:54 Czwórka/Stacja Nauka- tomograf drzew_AAC 2021_06_04-12-32-01.mp3 Z ekspertami rozmawiamy o tomografii drzew (Stacja Nauka/ Czwórka)

 

Nie każdy ubytek i owocnik grzyba kwalifikuje drzewo do usunięcia, wystarczy wykonać nacięcia pielęgnacyjne i można zostawić drzewo na długie lata. Wystarczy zainstalowanie tomografu i wszystko o kondycji drzewa staje się jasne. - Oceniam je wizualnie, tutaj widzę, że jest martwica i pęknięcia w drewnie, prześwietlenie będę wykonywał na 20 cm. Robię otwory, przybijamy gwoździki w odpowiednich odległościach, nie wbijamy całych, chodzi o to, żeby przejść przez korę i dotknąć drewna - tłumaczy prowadzący badania pni z wykorzystaniem tomografu Ryszard Dudzic. - Fale dźwiękowe przechodzą przez wnętrze drzewa. Gdy mamy lite drewno inna jest ich długość, inną również mają gdy drzewo jest zgniłe lub puste w środku.

Tomograf to komputerek, który po obu stronach ma wejścia na sznury z sensorami na magnes. Łączą się magnetycznie z gwoździami i zbierają informacje, które wyświetlają się na ekranie. - Dzięki temu widzimy obraz pnia drzewa w miejscu, w którym go badamy. Badanie może wykazać zgniliznę, czy pustkę wewnątrz - dodaje specjalista.

drzewa-1200.jpg
Sadź drzewa - na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Posłuchaj także:

Uzupełnieniem badań prześwietlających pień drzewa są te z wykorzystaniem urządzeń symulujących podmuchy wiatru do prędkości 120 km/h. - Sprzęt pokazuje nam aktualną wytrzymałość drzewa na złamanie lub jego wyrwanie z korzeniami - mówi Andrzej Misiorny. - To jest urządzenie, które mierzy siłę, którą obciążamy drzewo przez wyciągarkę. Jest to czujnik, który bada sprężanie lub rozprężanie włókien drzewnych. Te wszystkie dane trafiają do centralnej jednostki obliczeniowej, która je przetwarza i informuje, czy wychył jest nadmierny, czy nie. Komputer zaś oblicza aktualną odporność pnia na złamanie, lub bryły korzeniowej na wywrót drzewa. Po analizie danych diagnosta powinien znaleźć odpowiedź na pytanie, czy drzewo można zachować w krajobrazie. Jeżeli wymaga dodatkowej pielęgnacji to powinna zostać zastosowana, tak żeby drzewo mogło rosnąć przez lata.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 12.41

aw

Czytaj także

Szukasz pasji z polotem? Zostań ornitologiem!

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 14:20
- Ptaszenie jest w modzie i mam wrażenie, że coraz mniej jest tych, którym ornitologia kojarzy się z nudą - przekonuje Dorota Zielińska, prezes Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:50
Państwowe lasy to dobro narodowe, o które powinni się troszczyć wszyscy. Drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla - musimy o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.
rozwiń zwiń