Poranna gimnastyka dobra na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 17:45
Poprawa jakości snu, lepszy nastrój, niższe ciśnienie krwi, czy obniżenie poziomu stresu. To tylko niektóre korzyści płynące z ćwiczeń fizycznych wykonywanych bezpośrednio po wstaniu z łóżka. Sprawdzamy, dlaczego jeszcze warto gimnastykować się z rana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sebastian Gauert

oddychanie kobieta sport las natura radość mgła 1200.jpg
Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo


Jak mówią eksperci, wykonywanie ćwiczeń bezpośrednio po wstaniu z łóżka może znacząco poprawić komfort naszego życia. Wystarczy dodać 15 minut wysiłku o poranku - niby proste, ale i tak często mamy z tym problem.


Posłuchaj
04:47 Czwórka/ Stacja Nauka - gimnastyka 19.06.2021.mp3 O korzyściach płynących z porannej gimnastyki opowiada trener personalny Kamil Goleń (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Dawno temu byliśmy łowcami i zbieraczami, więc ruchu było bardzo dużo. Potem nauczyliśmy się hodować zwierzęta i uprawiać rośliny, cały czas byliśmy aktywni, jednak już w mniejszym stopniu - opowiada Kamil Goleń, trener personalny i wykładowca w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. - Potem nastąpiła industrializacja, część osób miała siedzący tryb pracy, a teraz mamy taki okres, że praktycznie w ogóle nie musimy się ruszać. Więc ta poranna rozgrzewka i gimnastyka z punktu widzenia naszego rozwoju jako cywilizacji jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy uruchomić ciało i wprowadzić nasze stawy w ruch.

Jak wiadomo, ruch to zdrowie, a natura pokazuje, że o poranku gimnastykuje się nie tylko człowiek. Wystarczy spojrzeć na koty, które zaraz po przebudzeniu i kilka razy dziennie przeciągają się na różne sposoby. - Jest to nic innego jak przygotowanie do aktywności dnia codziennego, czyli smarowanie stawów - tłumaczy specjalista. - Ruch rano ma sens nie tylko z punktu widzenia mechanicznego, bo rozgrzewka może nam zastępować poranną kawę. Ruszając się, podnosimy zaangażowanie naszego układu nerwowego, czyli pobudzamy się do aktywności nie tylko fizycznej, ale i umysłowej. Jest to wyrzut endorfin, czyli hormonów szczęścia, dzięki czemu jesteśmy lepiej nastawieni do dnia codziennego.

badminton-2362639_1200.jpg
Badminton atakuje. Czas na relaks

Posłuchaj także:


Do listy zalet można dodać obniżenie poziomu stresu i zapobieganie nadciśnieniu. Dodatkowo poranna gimnastyka może korzystnie wpływać na naszą sylwetkę. Jest to nawyk, który budujemy i też pewną ilość kalorii dzięki temu spalamy.

Najczęściej trudno nam się zerwać na poranny trening, co wynika z tego, że często kładziemy się późno spać i rano walczymy o każdą minutę snu. - Dobrą praktyką jest więc się kłaść przed godziną 23.00, a przed snem najlepiej nie korzystać z żadnych urządzeń elektronicznych - radzi ekspert. - Dobrze ustawić sobie poranną rutynę, czyli zestaw ćwiczeń, który nam odpowiada. Jeżeli mamy problemy zdrowotne, to dobrze się skontaktować ze specjalistą, który w tym pomoże. Podczas porannego treningu warto zadbać o każdy staw ciała i jak największy i pełny zakres ćwiczeń.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciek Wójcik

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 12.47

aw

Czytaj także

Inteligentne miasta? Projekty na rozwój ich ekosystemów

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 16:50
Smart City Innovation Ecosystems Festival to cykl wydarzeń pokazujących wpływ infrastruktury i projektów na rozwój ekosystemów innowacji inteligentnych miast, a także na codzienne życie obywateli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego kosimy trawę? "To mało ekologiczne"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:39
- Kosząc trawnik przed domem odbieramy dom m.in. owadom zapylającym - mówiła Martyna Walerowicz, miłośniczka nauki. - 
rozwiń zwiń