Zupka błyskawiczna - to nie jest dobra baza diety. Uważaj na fosforany

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 15:12
Choć wokół zupek błyskawicznych narosło wiele obaw, wciąż po takie produkty sięgamy, szczególnie na wycieczkach. Znajdziemy je również w studenckim menu. Dietetyczka przestrzega jednak, aby nie sięgać po nie zbyt często. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/sebikus
stoyanh Shutterstock ogród wertykalny Madryt 1200.jpg
Wertykalne farmy dla lepszego jutra

Mówi się, że zupki instant są niebezpieczne, a nawet rakotwórcze. Dietetyczka Karina Błątkowska-Sawicka wyjaśnia, jak działają składniki takich dań. 


Posłuchaj
04:40 czwórka stacja nauka 30.08.2021.mp3 Co w składzie zupki błyskawicznej nam szkodzi? (Stacja nauka/Czwórka)

 

- Wszystkie znajdujące się w zupkach instant substancje są substancjami dopuszczonymi do spożycia przez człowieka, przez wszelkie instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności - podkreśla specjalistka. - Skład tych zupek jest zazwyczaj podobny, choć różni się szczegółami - dodaje. 

W zupkach znajdziemy suszone warzywa i przyprawy. Są tam również tłuszcz palmowy i wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, inozynian disodowy, guazylan disodowy - to one wzbudzają największe obawy wśród potencjalnych kupujących. - Te składniki są pozyskiwane naturalnie, nie musimy się aż tak martwić - mówi rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Glutaminian pozyskuje się w procesie fermentacji surowców roślinnych przy udziale bakterii, a pozostałe dwa pozyskuje się z mięsa zwierząt rzeźnych oraz ryb. Te trzy dodatki do żywności występują razem, ponieważ poprzez ich połączenie uzyskujemy nawet ośmiokrotnie większą moc wzmacniającą smak niż w przypadku, gdy występują oddzielnie - dodaje. 

Jedynym niekorzystnym, udowodnionym wpływem zupek błyskawicznych jest wpływ maltodekstryny na skład bakterii jelitowych, przez co może się zwiększyć ryzyko chorób układu pokarmowego. 

Karina Błątkowska-Sawicka ostrzega też przed tłuszczem palmowym. - To tłuszcz, tak jak tłuszcz kokosowy, pochodzenia roślinnego. Jednocześnie zawiera przewagę kwasów tłuszczowych nasyconych, przez co nie jest tłuszczem mile widzianym w codziennej diecie - wyjaśnia. 

Sprawdź także:


Jak się okazuje, to wcale nie te wymienione składniki zupek instant są dla nas szczególnie groźne. Są one odradzane przez specjalistów z powodu fosforanów. 

- Część zupek instant zawiera takie substancje jak trifosforany, guma guar czy węglany sodu - wymienia dietetyczka. - Węglany sodu to po prostu soda oczyszczona, a guma guar jest substancją pozyskiwaną z nasion roślin strączkowych, zaliczaną do źródeł błonnika pokarmowego. Trifosforany wypadają tu gorzej - dopuszczalne spożycie wynosi 40 miligramów na kilogram masy ciała i umiarkowane ich spożycie nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.
To ich nadmiar może negatywnie wpłynąć na gospodarkę cynku, magnezu lub wapnia w organizmie - dodaje. 


Jeśli musimy sięgać po zupki instant, to warto przynajmniej wybierać te nie zawierające trifosforanów Karina Błątkowska- Sawicka


Rozmówczyni Agaty Nowotnik zaleca, by zupki błyskawiczne nie były podstawą naszej diety. Mimo tego, że żadna z substancji zawartych w zupkach nie jest rakotwórcza, to gdy uczynimy takie produkty podstawą naszej diety, możemy spodziewać się przeróżnych dolegliwości, niedożywienia białkowego, niedoboru składników mineralnych i witamin, a nawet poważnych chorób.  


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 12.46

pj

Czytaj także

Dynia do garnka i do zabawy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:00
Okazuje się, że dynia jest świetnym produktem, z którego możemy skomponować całodzienne menu. Jest doskonała na śniadania, obiady, a nawet w formie deseru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naturalne probiotyki jedz na co dzień. Te w kapsułkach zostaw na trudne chwile

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:48
Wszyscy chcemy dbać o zdrowie, dlatego jesteśmy podatni na różne reklamy np. suplementów. Nie warto jednak sięga po nie bezmyślnie, a upewnić się, że na pewno ich potrzebujemy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie smaż zbyt często. Olej wybierz z faworytów

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 09:50
Smażenie to łatwa, szybka i wygodna obróbka jedzenia. Dietetycy przestrzegają, że nie jest ona zbyt zdrowa i w dodatku nie każdy tłuszcz się do tego nadaje. Co więc wybrać?
rozwiń zwiń