Herbata i kawa - czy mogą się przeterminować?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:12
Herbata i kawa - wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich dnia. Towarzyszą nam na co dzień, jednak nieczęsto zastanawiamy się, czy mają termin przydatności.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/YaiSirichai

Skoro herbata ma postać zasuszonych liści, wydawałoby się, że można ją trzymać przez długie lata, ale okazuje się, że wszystko zależy od tego, o jakim rodzaju herbaty mówimy. - Najmniej trwałe są herbaty zielone i białe i teoretycznie one powinny stać nie dłużej niż 2 lata - mówi dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda. Jeżeli chodzi o herbaty czarne, są zdecydowanie trwalsze i można je przechowywać nawet do 5 lat. 


Posłuchaj
04:23 Czwórka/Stacja Nauka - kawa_i herbata 30.08.2021.mp3 Magdalena Czyrynda-Koleda opowiada o terminie przydatności do spożycia kawy i herbaty (Stacja Nauka/Czwórka)

 

We właściwym przechowywaniu, obok gatunku, znaczenie ma rodzaj herbaty. - Najdelikatniejsze są herbaty pół fermentowane, najlepiej je spożyć do 2 lat - radzi specjalistka. - Herbaty liściaste, z którymi się najczęściej spotykamy, mogą postać dłużej, też do 5 lat. Warunkiem jest, że trzymamy je z dala od powietrza i wilgoci. Najlepiej przechowywać je w metalowym pudełku, w ciemnej szafce, w której nie będą się utleniały.


shutterstock zupka błyskawiczna instant zupa 1200.jpg
Zupka błyskawiczna - to nie jest dobra baza diety. Uważaj na fosforany

Czytaj także:

Dłużej też postoją herbaty w torebkach. Jednak, co należy zaznaczyć - już na samym początku mają one mało właściwości, których po herbacie zielonej czy czarnej się spodziewamy. Jak mówi ekspertka, herbata sama w sobie nie powinna się popsuć, czyli pokryć pleśnią. - Z czasem jednak może stracić aromat i polifenole, które np. zawierają herbaty zielone - tłumaczy. 

Podobnie wygląda kwestia kawy. Teoretycznie nie da się jej przeterminować, nawet jeżeli mamy podaną datę przydatności. - Jeśli data wskazuje, że kawa czy herbata jest bliska terminowi przydatności, to wcale nie oznacza, że po nim nie będą się nadawały od razu do spożycia - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jeżeli chodzi o wysoko gatunkowe kawy niemielone, wiele osób zakłada, że powinny od momentu pakowania stać do pół roku. Prawda jest jednak taka, że stoją zdecydowanie dłużej, zwłaszcza w supermarketach. One się rzeczywiście nie popsują, jednak tracą swój smak i aromat. Prawdziwy smakosz pewnie takiej kawy nie wybierze. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAdrianna Janiszewska

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 12.23

aw

Czytaj także

Izotoniki to nie energetyki. Kiedy po nie sięgnąć, a kiedy wystarczy woda?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 15:11
- Napoje izotoniczne powinny przede wszystkim pić osoby uprawiające sport bardzo intensywnie, czyli biegający w maratonach, startujący w triathlonach, sportowcy uprawiający kolarstwo - mówi Magdalena Czyrynda-Komeda, dietetyk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepis na kuloodporną kawę. Zafunduj sobie "potężnego kopa"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:50
Kawa kuloodporna to kawa z dodatkiem… olejów i masła. To podobno najskuteczniejszy sposób na szybkie i trwałe rozbudzenie. Czy to prawda?
rozwiń zwiń