Czemu morze jest słone? I czy tylko morze?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 17:33
Gdy myślimy o zasoleniu wód, to najczęściej mamy na myśli morza, ale w pewnej ilości sól znajduje się też w innych zbiornikach. - Średnio najwięcej soli jest w oceanach, a następnie dużo mniej jest w małych morzach, rzekach i jeziorach - wyjaśnia profesor Zbigniew Stojek z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Morze Martwe
Morze MartweFoto: Hrecheniuk Oleksii/Shutterstock.com
surfing 1200.jpg
Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

- Zbiorniki wodne są słone, bo zawierają rozpuszczone w sobie sole, takie sole, które dają efekt słoności - mówi z uśmiechem profesor. - Najbardziej popularną i znaną wszystkim solą jest NaCl, czyli chlorek sodu, ale jest też chlorek potasu, choć jego jest mniej w wodach - wyjaśnia.


Posłuchaj
04:24 czwórka stacja nauka 31.08.2021 morze sól.mp3 Czemu morza są słone? (Stacja Nauka/Czwórka)

- Sól była kiedyś w ziemi, w skałach, w osadach. Z tych złóż najszybciej pojawiła się zapewne w oceanach. Różne rzeczy się działy na Ziemi - trzęsienia ziemi, wulkany, które różne rzeczy wyrzucają z siebie. Ta sól po prostu "wyszła" i się rozpuściła - tłumaczy naukowiec. - Uważa się, że w oceanach sól jest już bardzo długo i mniej więcej występuje na tym samym poziomie - dodaje. 

Jeśli w pobliżu danego zbiornika wodnego znajduje się złoże soli, to w wodzie będzie soli więcej. Świetnym przykładem jest tu Morze Martwe. - To nieduży zbiornik, gdzie soli jest bardzo dużo. Ale w Etiopii i Senegalu są bardziej słone jeziora niż Morze Martwe - mówi profesor. - Gdy mówię o dużym zasoleniu, to mam na myśli 300-400 gramów soli na kilogram wody, a małe zasolenie to zaledwie ułamki grama na kilogram wody - dodaje. 

Czytaj także:


sinice1200.jpg
Sinice - zmora wakacji i nadzieja naukowców

Co ciekawe, zasolenie wody w morzu czy oceanie nie jest stałe. - Gdy woda zamarza, to w jej składzie nie ma soli. Sól chemicznie nie wbudowuje się w lód, nie pasuje tam - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. - Zamarzanie wód jest jednym z czynników prowadzących do zmian zasolenia lokalnego. Podobnie działają też duże opady deszczu - dodaje. 

W składzie wody deszczowej też znajdziemy sól. Jest to wynikiem pyłów, które deszcz zmywa. 

Zasolenie wpływa na gęstość wody. Osoby próbujące zanurzyć się w Morzu Martwym mają z tym kłopot. Wynika to z wysokiej gęstości wody. W Bałtyku zasolenie jest aż 35 razy mniejsze niż w Morzu Martwym, w którym wynosi ono 260 gramów soli na litr wody. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziOliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 31.08.2021

Godzina emisji: 12.35

pj

Czytaj także

Morza i oceany, ludzkie ciało i silniki aut - woda jest wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 14:59
Na powierzchni Ziemi jest ok. 1,5 mld kilometrów sześciennych wody. W przeliczeniu na baseny olimpijskie będzie to ok. 800 bilionów. W lany poniedziałek sprawdziliśmy, czym jest woda, jakie ma właściwości, czy może być porowata, a także, w jaki sposób zamarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń