Dzień niepodległości na świecie - jak jest świętowany?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 21:45
103 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Wiele krajów w swój kalendarz świąt państwowych również wpisanych ma święto związane z podobnym wydarzeniem. Sprawdzamy, jak na świecie wyglądają obchody rocznic odzyskania niezawisłości. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/FamVeld

Nie tylko Polska ma swoje Święto Niepodległości. Wiele krajów, które walczyły o swoją wolność i suwerenność ma taki dzień w swoim kalendarzu. Jednak są i takie, które nie muszą go celebrować. - Wielka Brytania, Hiszpania czy Rosja nie mają takiego święta, bo one nigdy nie straciły niepodległości - mówi dr Tomasz Leszkowicz, red. naczelny portalu Histmag. - W Wielkiej Brytanii świętem państwowym jest np. święto urodzin królowej. Zawsze jest obchodzone w czerwcu, mimo że królowa urodziła się pod koniec kwietnia. A to dlatego, że w czerwcu jest zapewniona dobra pogoda i można zorganizować huczne obchody.


Posłuchaj
04:29 Czwórka/Stacja Nauka - święto niepodległości w innych krajach 11.11.2021.mp3 O obchodach Dnia Niepodległości na świecie opowiada dr Tomasz Leszkowicz (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Na początku października Niemcy świętują rocznicę zjednoczenia Niemiec. Dla podkreślenia tego faktu centralne obchody odbywają się co roku w innym mieście. - To ma pokazać, że ziemie niemieckie są teraz zjednoczone i tworzą jedno państwo - tłumaczy specjalista.

Są także kraje, które odzyskanie swojej niepodległości celebrują dwa razy w roku. Należą do nich państwa byłego bloku Związku Radzieckiego, takie jak Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina. - Raz upamiętniają uzyskanie niepodległości po I wojnie światowej, kiedy po raz pierwszy pojawiły się na mapie Europy. Natomiast druga rocznica związana jest z datą odzyskania niezależności od Związku Radzieckiego w roku 1991 - wyjaśnia rozmówca Ady Janiszewskiej

Świętowanie w tych krajach wygląda podobnie jak u nas. Są obchody oficjalne, państwowe, ze składaniem kwiatów pod najważniejszymi pomnikami, ale odbywają się też pikniki i koncerty.

polska flaga free flaga polski free shutt 1200 .jpg
Codzienny patriotyzm - czym dziś jest?

Posłuchaj także:

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć USA i ich słynnego 4 lipca. - To najbardziej stereotypowe obchody święta niepodległości na świecie - wyjaśnia dr Tomasz Leszkowicz. - Towarzyszy im atmosfera zabawy - parady, pikniki, i tradycyjny pokaz sztucznych ogni, który jest punktem kulminacyjnym.

W Kanadzie podobnie obchodzony jest dzień 1 lipca, tzw. Canada Day, który jest świętem państwowym. Każdy region i społeczność świętują po swojemu, wspólna jest tylko nieoficjalna, wesoła i piknikowa atmosfera.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 11.11.2021 

Godzina emisji: 12.33

aw

Czytaj także

Harcerze ratują polskie cmentarze w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 20:47
W ramach projektu "Harcerska Afryka" polscy harcerze remontują polskie cmentarze, dbają o miejsca pamięci narodowej na tym dalekim kontynencie. Nie brakuje tam polskich nagrobków i polskiego godła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze w niepodległej Polsce. Jak zmieniał się system monetarny?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 17:30
W dniu Święta Niepodległości sprawdzamy, jakie były początki naszej waluty i jaką drogę przeszła ona od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przez okres PRL, do 1989 roku. 
rozwiń zwiń