Jak zaplanować ekologiczne wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:30
Długi weekend, ciepłe dni i wakacje w perspektywie. Wytęsknieni po lockdownie ruszamy na łono natury cieszyć się wolnością i możliwością bycia poza domem. Czy jednak zawsze pamiętamy o szacunku do świata przyrody i byciu eko? Sprawdzamy jak podróżować, żeby nie szkodzić Matce Ziemi.
Plaża w Mielnie.
Plaża w Mielnie.Foto: Shutterstock/PhotoRK

Ekologia 1200.jpg
Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

- Wartości ekologiczne są mi bliskie i niezależnie gdzie jestem zabieram je ze sobą i zachowuję się tak, jak na co dzień. Nie można sobie odpuszczać nawet na urlopie - mówi Zuzanna Mazurek, autorka bloga "MisjaZero". - Wychodząc z domu trochę wychodzimy z rutyny i zdecydowanie łatwiej jest nam robić rzeczy, których na co dzień byśmy nie zrobili. Dobrze pilnować więc siebie i zaplanować urlop, tak żeby był jak najbardziej ekologiczny.

Posłuchaj
17:19 Czwórka/ratuejmy świat - 04.05.2021.mp3 Eksperci radzą jak zaplanować wakacje w duchu eko (Ratujemy Świat/Czwórka)


Można rozpocząć już od samego środka transportu. Samochód na pewno nie należy do ekologicznych, dlatego na wakacje najlepiej pojechać koleją. Wiadomo jednak, że podróż samochodem może być w niektórych przypadkach wygodniejsza i możemy podróżować o dowolnej godzinie. - Jeżeli więc już decydujemy się na wóz to najlepiej zadbać o komplet pasażerów, bo to ma wpływ na nasz osobisty ślad węglowy, wtedy ilość zużytej benzyny rozkłada się na wszystkich podróżujących - tłumaczy Janusz Mizerny z Green Projects. - Istotną rzeczą, jest dobrze zaplanować trasę, tak, żeby za jednym razem pozałatwiać jak najwięcej rzeczy.

- Dobrze też zabrać jak najmniej bagażu, bo dodatkowy kilogram w samochodzie przekłada się na spalanie benzyny - dodaje Zuzanna Mazurek. - Najlepiej unikać bagażników na dachu nawet na rowery, bo to również jest obciążenie. Bez bagażnika samochód mniej pali. Można też w samochodzie zamontować eko poradnik, który mówi jak jeździć, co pozwala na redukcję spalanego paliwa.

warzywa 1200.jpg
Żywność ekologiczna. Jak rozpoznać oryginalne produkty?

Czytaj także:

Na miejscu wypoczynku najlepiej korzystać z lokalnych środków transportu, albo przemieszczać się rowerem, który najlepiej wypożyczyć na miejscu. W wędrówkach pieszych, zwłaszcza w górach, lub rezerwatach przyrody należy trzymać się szlaku i z niego nie zbaczać. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale też w trosce o przyrodę. Należy też czytać informacje, które się pojawiają w miejscach, które odwiedzamy. - Wiele osób chodzi po wydmach nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo tym sposobem degradują środowisko naturalne, podobnie jest w górach. Kuszące może być, żeby zboczyć z trasy, jednak trzeba zaufać ekspertom, którzy się tym zajmują - wyjaśnia autorka bloga. - Często w Parkach Narodowych są informacje, żeby nie wchodzić w głąb lasu, bo rzeczywiście może być tam rezerwat przyrody, albo mogą występować gatunki roślin, które są pod ochroną. Chodzi też o to, żebyśmy dbali o środowisko naturalne i dbali o to, żeby przyszłe pokolenia też mogły z tego korzystać.

Posłuchaj także:

W ekologiczną podróż warto też zabrać ze sobą kilka rzeczy, które pomogą nam być eko. Możemy wziąć przybornik - połączenie widelca i łyżki, którymi możemy jeść w barach gdzie oferują plastikowe sztućce. - Dobrze mieć podręczny termos na kawę, butelkę na wodę z filtrem, którą można uzupełnić wodę z kranu, lub górskiego strumienia - radzą goście Czwórki. - Przydadzą się pudełka na przekąskę oraz wielorazowe torby na zakupy.

W duchu zero waste ograniczamy też kupowanie pamiątek z miejsc, które odwiedzamy. - Raczej nie kupuję moim dzieciom żadnych pamiątek z wyjazdów, cenię sobie bardziej wspomnienia, więc jeśli już, to wybieram jakieś atrakcje turystyczne, które zapamiętają do końca życia - tłumaczy Janusz Mizerny. - Nie idę w materializm, tylko właśnie we wrażenia i wspomnienia.

Jeśli chcemy przywieźć prezent komuś bliskiemu warto pamiętać o tym, że nie zawsze z upominkiem możemy trafić. Pamiątki w kurortach produkowane są najczęściej w Chinach, a ich jakość jest wątpliwa. Lepiej więc zastąpić je regionalnymi produktami spożywczymi do jedzenia lub do picia.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Zuzanna Mazurek (autorka bloga "MisjaZero"), Janusz Mizerny (Green Projects)

Data emisji: 04.06.2021

Godzina emisji: 15.14

aw

Czytaj także

Nie wyrzucaj obierek - zrób z nich resztkowy bulion

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:28
- Wprowadź zasadę "zero waste" do swojego życia, a im szybciej, tym lepiej - nasza planeta już nie może czekać. Rozpoczyna się sprint w ratowaniu Ziemi, a on zaczyna się od nas - mówi Daria Rogowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kultura dla Klimatu" - ekologia w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 21:30
Zamiast wydruków - wersje cyfrowe, informacje o właściwej segregacji odpadów czy kranówka zamiast wody z plastikowej butli. To tylko niektóre z porad przewodnika "Kultura dla Klimatu" - dla praktyków w różnych instytucjach kulturalnych. 
rozwiń zwiń