Mineralna, źródlana, lecznicza i stołowa - którą wodę wybierasz?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 16:37
Większość z nas dzieli wodę na gazowaną i niegazowaną. Ponadto zwykle sądzimy, że najzdrowsza jest woda wysoko zmineralizowana, jednak ta pita w nadmiarze może nam zaszkodzić. 
ss
ssFoto: pixabay.com

Woda stanowi źródło życia. Potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu na Ziemi. Każdy z nas powinien dostarczyć swojemu organizmowi codziennie od półtora litra do trzech litrów wody. Szacuje się, że młody i zdrowy człowiek jest w stanie wytrzymać bez wody jedynie cztery dni.

Rodzaje wód

W Polsce produkuje się cztery rodzaje wody:

  • wodę mineralną
  • naturalną wodę źródlaną
  • wody lecznicze
  • wody stołowe 

- Wody źródlane to te pozyskiwane z płytszych warstw Ziemi - mówi Agnieszka Madejczyk, studentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Są to wody, które zazwyczaj mają poniżej tysiąca miligramów składników mineralnych na litr. Wody naturalne mineralne są pozyskiwane z troszeczkę głębszych warstw, więc ich skład chemiczny jest bardziej stały i są bogatsze w składniki mineralne. Mają powyżej 1000 miligramów na litr. Wody stołowe to mieszanka wody źródlanej, mineralnej albo wodociągowej z dodatkiem pierwiastków chemicznych, o konkretnym składzie. To wody, które możemy spożywać codziennie do zgaszenia pragnienia - dodaje. 

Czwartą kategorią są wody lecznicze, które zawierają ponad 1000 miligramów składników mineralnych na litr, pozyskiwane są z głębszych warstw Ziemi. - One muszą mieć zawartość jednego składnika leczniczego w odpowiedniej ilości, takiej, aby mógł korzystnie wpływać na organizm ludzki - tłumaczy studentka.

Wody lecznicze mają specyficzny smak. Nie są przeznaczone do codziennego spożycia. Dostarczanie zbyt dużej ilości składników mineralnych, które zawierają, może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. - Są to wody, które można stosować, ale najlepiej po konsultacji z lekarzem - wyjaśnia rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - W przypadku małych dzieci wody lecznicze nie są w ogóle wskazane. Małe dzieci na początku życia pobierają pokarm i najpotrzebniejsze składniki z pokarmu matki. Gdybyśmy mieli podawać dzieciom wody lecznicze, to prawdopodobnie ta ilość składników mineralnych, które znajdują się w wodzie leczniczej, przeciążyłaby ich organizm. Mogłaby źle wpłynąć na czynność wątroby lub nerek - dodaje. 


Posłuchaj
04:54 czwórka stacja nauka 19.09.2022.mp3 Jakie wody pijemy w Polsce i którą z nich wybierać? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Wody lecznicze natomiast świetnie sprawdzają się w przypadku niektórych chorób np. osteoporozy. 

Którą wodę wybrać i kiedy?

Mając do wyboru wodę wysoko i nisko mineralizowaną, większość z nas sięgnie po wysoką zawartość składników mineralnych. - Osobom aktywnym fizycznie poleca się bardziej wysoko zmineralizowaną wodę - mówi Mariusz Idziak, absolwent dietetyki SGGW w Warszawie. - Podczas treningów wraz z potem wydalane są składniki mineralne. Osoby trenujące mają też większe zapotrzebowanie na nie. Najlepiej jest pić średnio zmineralizowaną wodę i mieszać ją od czasu do czasu z wysoce zmineralizowaną. Woda nisko zmineralizowana wskazana jest np. dla dzieci i osób z nadciśnieniem - dodaje. 

Niestety do wód często dodawane są cukry, substancje konserwujące i słodziki. - Pijąc taką butelkę smakowej wody z cukrem, dostarczamy nawet około 40 kcal na 100 ml. W litrze tych kalorii jest aż 400 - zwraca uwagę rozmówca Czwórki. - Najlepiej smakową wodę zrobić sobie samemu, dorzucając truskawki, miętę, plasterek ogórka czy kawałek melona - poleca. - Zawsze należy czytać etykiety, również w przypadku wód. 

Nie zapominajmy też o wodnej alternatywie płynącej w naszych kranach. Polska kranówka nadaje się do picia, spełnia wszelkie standardy i zalecenia WHO. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Woda ułatwia zasypianie. Ten dźwięk jest jak różowy szum

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 14:15
Szemrzący strumyk, szumiące morze, odgłosy płynącej rzeki - większość z nas uważa te dźwięki za kojące i ułatwiające zasypianie. To dlatego, że ich profile przypominają różowy szum. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy piasek może się zachowywać jak woda?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 14:05
Tego można będzie się między innymi dowiedzieć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie 21 maja. Tegorocznym tematem wydarzenia jest wszystko, co związane ze związkiem o wzorze H₂O.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posidonia australis. Trawa morska największą rośliną na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 17:37
To gigant rosnący u wybrzeży Australii. Posidonia australis z Zatoki Rekinów, okrzyknięta największą rośliną na świecie, ma co najmniej 4500 lat, a jej powierzchnię szacuje się na 180 km kwadratowych.
rozwiń zwiń