Future Forest - cyfrowa wycieczka do lasu przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 17:32
Dzięki aplikacji Future Forest można zobaczyć, jak zmienią się nasze lasy w najbliższych dziesięcioleciach. Program opracowany m.in. przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk pokazuje perspektywę do 2070 roku.
W niedalekiej przyszłości niektóre gatunki drzew przestaną istnieć
W niedalekiej przyszłości niektóre gatunki drzew przestaną istniećFoto: shutterstock/Piotr Krzeslak.

W aplikacji Future Forest zobrazowano przyszłość najpopularniejszych gatunków drzew w zależności od jednego z trzech scenariuszy klimatycznych (optymistycznego, umiarkowanego i pesymistycznego). Niestety - nawet przy korzystnym obrocie spraw w ciągu najbliższych 50 lat w Polsce powierzchnia lasów znacznie się zmniejszy.

- O zmianach klimatu mówi się od wielu lat. Niestety będą miały one także wpływ na nasze lasy. Leśnicy już widzą pierwsze objawy zmian. Na przykład sosny z roku na rok są coraz słabsze, a to za sprawą kornika i jemioły - mówi prof. Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN. - Ta pasożytnicza roślina dotychczas na tych drzewach występowała niezwykle rzadko. Teraz jest ich coraz więcej. Nasze wyniki mówią, że do roku 2060 sosny te stracą optimum klimatyczne.

Nie będzie to nagła zmiana, ale długoletni, powolny proces, w trakcie którego lasów sosnowych będzie ubywało. Na taki stan rzeczy mają wpływ coraz wyższe temperatury i zmniejszająca się średnia roczna opadów atmosferycznych.

Aplikacja Future Forest pokazuje optymistyczne i pesymistyczne wersje dla poszczególnych gatunków drzew. Niestety nawet te optymistyczne nie cieszą. - Gatunki liściaste raczej się obronią. Problem będzie z gatunkami iglastymi, takimi jak sosna i świerk. Będą one zastępowane przez dęby i buka - tłumaczy gość Czwórki. - Najlepiej z nich rokuje jodła. Prognozy dla tego drzewa nie są aż tak pesymistyczne, jednak nawet w wariancie optymistycznym traci większość optimum klimatycznego.

Źr. Youtube/Lasy Państwowe/Wpływ zmian klimatu na las

Dzięki aplikacji Fututre forest możemy sami sprawdzić, z jakich gatunków drzew będzie się składał las w naszej okolicy.

 

Posłuchaj
06:05 Czwórka/Stacja nauka - Future forest 09.12.2022.mp3 O aplikacji Future Forest i wpływie zmian klimatycznych na kondycję lasów mówi prof. Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii PAN (Stacja nauka/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: prof. Marcin Dyderski (Instytut Dendrologii PAN)

Data emisji: 08.12.2022

Godzina emisji: 12.25

aw/kor

Czytaj także

Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obywatele dbają o środowisko. Aplikacja mObywatel to ułatwia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 09:41
Rządowa aplikacja mObywatel została wyposażona w nową funkcję. Za jej pomocą można teraz zgłosić nieprawidłowości dotyczące środowiska oraz zdarzenia o potencjalnie szkodliwym wpływie, jak m.in. porzucenie czy nielegalne składowanie odpadów. Dziś codziennie wpływa około 50 takich zgłoszeń, to wyraz troski Polaków o planetę. 
rozwiń zwiń