Dąb Dunin został Europejskim Drzewem Roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 14:00
Ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni dąb Dunin, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, w Przybudkach, w gminie Narew, w województwie podlaskim.
Dąb Dunin w Przybudkach, w gminie Narew, został wybrany na Europejskie Drzewo Roku 2022
Dąb Dunin w Przybudkach, w gminie Narew, został wybrany na Europejskie Drzewo Roku 2022Foto: Andrzej Sidor/Forum

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 16 najciekawszych drzew z całej Europy. Wygrał dąb Dunin, który jest także nazywany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. W konkursie na Europejskie Drzewo Roku oddano łącznie 800 tys. głosów - blisko 180 tys. osób z Unii Europejskiej głosowało na polskie drzewo. 400-letni dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej wyprzedził między innymi okazy z Hiszpanii i Portugali, które zajęły kolejne miejsca.

Zanim Dunin został zakwalifikowany do konkursu europejskiego, musiał wygrać konkurs krajowy. - Konkurs jest organizowany corocznie. Drzewa biorące w nim udział muszą mieć swoją historię, opowieść i legendę oraz być ciekawym okazem przyrodniczym - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, organizator krajowego konkursu. - Z blisko 150 drzew jury wybiera finałową szesnastkę, na którą następnie głosują internauci. To dzięki ich głosom wyłaniane jest zwycięskie drzewo.

Dąb Dunin wygrał z hiszpańskim dębem z Lasu Bankietowego - zdobył 11 tys. głosów więcej. Trzecie miejsce zajął portugalski dąb korkowy. Dzięki zmianom w regulaminie od kilku lat można głosować na więcej niż jedno drzewo. - Wcześniej każdy głosował na swoje narodowe drzewo. Teraz głosuje się na dwa, a każdy głosujący musi zapoznać się z utytułowanymi drzewami z innych europejskich krajów - mówi rozmówca Marty Zinkiewicz. - Ilość głosów nas zaskoczyła, jednak dla mnie najważniejsze, i w konkursie krajowym, i w europejskim, jest budowanie kapitału społecznego wokół drzew.

Jak się okazuje, do finałowej szesnastki nie zawsze trafiają drzewa, które są najstarsze i najpiękniejsze. To, co decyduje o ich wyborze, to łącząca je z ludźmi ciekawa opowieść i historia. - Dąb Dunin jest o tyle ciekawy, że jest stary. Ma w końcu 400 lat - opowiada rozmówca Marty Zinkiewicz. - Nazwę "Dunin" - na cześć białoruskiego poety - nadał mu Janusz Andrzej Korbel, jeden z liderów ruchu ekologicznego. Nazwa się przyjęła, a miejsce jest często odwiedzane przez turystów, którzy chętnie fotografują się na tle rozłożystego dębu. 


Posłuchaj
04:12 Czwórka/Pierwsze słyszę - dąb Dunin - Europejskie drzewo roku 2022 05.04.2022.mp3 Mówimy o dębie Dunin, który został wybrany na Europejskie Drzewo Roku 2022 (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 05.04.2022

Godzina emisji: 6.23

aw


Czytaj także

Każda roślinność w mieście jest na wagę złota. Walka z globalnym ociepleniem trwa

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:30
Duże miasta i ich mieszkańcy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wzrostu temperatury powietrza i globalnego ocieplenia. Aby z tym walczyć, najlepiej sadzić rośliny. A co jeśli nie ma na to miejsca?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilno. Znajdziemy tu i historię, i wieś, i całe minipaństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:25
Wilno to miasto, do którego z chęcią podróżujemy. Wielu Polaków zwiedza je szlakiem polskiej historii. Jednak stolica Litwy kryje dużo tajemnic i ciekawych zaułków. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest Zarzecze. 
rozwiń zwiń