EkoEksperymentarium - o klimacie językiem młodych. Zagraj w to!

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 15:59
Kolektyw "Mamy Projekt" wydał kolejna darmowa lekcje o klimacie - EkoEksperymentarium Energia i Ciepło. To wyjątkowa lekcja - nowoczesna i pełna gier, by wiedzieć, jak energię oszczędzać i który jej rodzaj jest najlepszy dla nas i planety. 
Dziś to, co jest najbardziej emisyjne, co szkodzi nam najbardziej, to węgiel. Najmniej szkodliwymi są za to energia jądrowa i OZE czyli Odnawialne Źródła Energii: wiatr, woda, słońce.
Dziś to, co jest najbardziej emisyjne, co szkodzi nam najbardziej, to węgiel. Najmniej szkodliwymi są za to energia jądrowa i OZE czyli Odnawialne Źródła Energii: wiatr, woda, słońce.Foto: Shutterstock/Alberto Masnovo

Jeszcze 200 lat temu wszyscy ludzie na Ziemi zużywali rocznie prawie 6-krotnie mniej energii, niż dzisiaj wytwarza jedna polska elektrownia. Na portalu EkoEksperymentarium dowiadujemy się m.in., skąd się bierze energia i ciepło, jakie są jej typy i jak oszczędzać zarówno energię, jak i ciepło.

Dziś to, co jest najbardziej emisyjne, co szkodzi nam najbardziej, to węgiel. Najmniej szkodliwymi są za to energia jądrowa i OZE, czyli odnawialne źródła energii: wiatr, woda, słońce - wymienia Marta Derdończyk z EkoEksperymentarium. - Co ciekawe, energia jądrowa i OZE to też najbezpieczniejsze dla nas, dla ludzi, źródła energii - dodaje. 

Węgiel czy energia z OZE?

Aby w elektrowni węglowej pozyskać prąd, musimy spalić węgiel, pośrednio ten proces odpowiada za wprawienie w ruch turbiny. W przypadku odnawialnych źródeł energii tę turbinę w ruch wprawia wiejący wiatr czy płynąca woda, więc emisyjność jest dużo mniejsza. - W elektrowni węglowej udział węgla jest kluczowy, bo jego spalanie służy do podgrzewania wody, która pod postacią pary wodnej wprawia w ruch turbinę generującą prąd - wyjaśnia rozmówczyni Oliwii Krettek. 

Dzięki EkoEksperymentarium mocno zanurzamy się w świat energetyki. Możemy sprawdzić, czym jest i jak wygląda miks energetyczny. - On pokazuje nam udział źródeł energii w jej produkcji. Możemy porównać miks Polski i Unii Europejskiej - tłumaczy ekspertka. - Tu na pierwszy rzut oka widać, że u nas ten miks nie jest zróżnicowany, bo aż 69 procent energii pochodzi z węgla, 7 procent z gazu, 1 procent to energia wodna, 11 procent - wiatr, 4 procent - słońce. Zaś w całej Unii Europejskiej aż 21 procent stanowi energetyka jądrowa, 15 procent to wiatr, 10 procent woda, a węgiel jedynie 15 procent - dodaje. 


Posłuchaj
11:58 czwórka stacja nauka 08.05.2023.mp3 O EkoEksperymentarium i źródłach energii opowiada Marta Derdończyk (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Do 2050 roku kraje Unii Europejskiej są zobowiązane do uzyskania zerowej emisji CO2. To duże wyzwanie, ale przyglądając się topniejącym zasobom Ziemi, konieczne. - Przy obecnym tempie produkcji takie zasoby Ziemi jak ropa czy gaz wyczerpią się w ciągu pół wieku, węgiel posłuży nam jeszcze przez kolejne 60-70 lat, ale i tak go zabraknie. Te dziesiątki lat mogą wydawać się daleką perspektywą, jednak już dziś ponosimy konsekwencje znikających zasobów - taką jest np. wzrost cen energii - mówi gość Czwórki. 

Domy-wampiry 

Mnóstwo energii zużywamy w naszych domach. Warto wiedzieć, że energię czerpiemy nie tylko podłączając poszczególne sprzęty do gniazdka, ale przede wszystkim ogrzewając swój dom. Energia wydana na ogrzewanie to nawet 60 procent naszego zużycia. - Na EkoEksperymentarium zapraszamy do gry, która podpowiada, jak zatrzymać ciepło w domu, jak sprawić, żeby ono nam nie uciekało - zaprasza Marta Derdończyk. - Tam mówimy o najprostszych patentach, o których często zapominamy, jak dbanie o szczelne okna, wyłączanie kaloryferów przy otwartych oknach czy odstawienie mebli od kaloryferów.

Ekspertka zwraca również uwagę, że o ciepło naszych domostw powinniśmy dbać już na etapie ich budowy, instalując bardzo szczelne okna, kładąc dobrze zaizolować podłogi. - Jeśli chodzi o prąd, to już sama wymiana żarówek na LED może przynieść nam oszczędność do 1500 zł rocznie - zdradza. - Nie zostawiajmy też urządzeń w trybie "stand by", warto wyłączyć je z gniazdek - podpowiada. 

W EkoEksperymentarium nie znajdziemy jednak suchych porad i przepisów. To portal pełen ciekawych grafik i gier. Jego autorzy uczą przez zabawę, mówią językiem młodych do młodych. Podkreślają, że sprawa klimatu to sprawa nas wszystkich. ***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Marta Derdończyk (EkoEksperymentarium)

Data emisji: 08.05.2023

Godzina emisji: 12.22

pj

Czytaj także

Fotowoltaika coraz mocniejsza. PSE: wysoka dynamika wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:24
Moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych 1 października 2020 r. wynosiła dokładnie 2682,7 MW. W ciągu września 2020 r. moc ta wzrosła o 6,1 proc. - podały w Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu przesyłowego energii elektrycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Las - nasz zeroemisyjny, rodzimy, magazyn energii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 20:07
- Drewno stanowi najstarsze i naturalne odnawialne źródło energii, a odpowiedzialne korzystanie z zasobów lasów pozwala nam na ogrzewanie naszych domów bez śladu węglowego - przekonuje Jan Zapora z Cechu Zdunów Polskich, zaangażowany w kampanię Drewno pozytywna Energia. 
rozwiń zwiń