Komputery kwantowe - zaawansowana technologia, z której nie sposób skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 16:11
Komputer wykonuje polecenia wydane mu przez programistę. Wszystkie prawdopodobne odpowiedzi muszą zostać przez niego zweryfikowane, żeby spośród nich mógł wybrać jedną, właściwą odpowiedź. A gdyby istniał komputer, który potrafiłby rozwiązywać dowolną ilość zadań jednocześnie?
Audio
  • Komputer kwantowy - maszyna do zadań specjalnych (Stacja nauka/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Milles Studio / Shutterstock

Komputery kwantowe znane są od dziesiątek lat. I choć wiele mówi się o ich obliczeniowej nieomylności nadal nie wyparły tych, z których korzystamy na co dzień. Na czym polega ich wyjątkowość? - Są zbudowane zupełnie inaczej niż modele, które posiadamy w swoich domach, czyli tzw. "komputery linarne". Zwykłe komputery robią dokładnie to, co im karzemy. Na podstawie algorytmu przetwarzają uzyskane dane - mówił dr Bartosz Walter z Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej.

- Jednostką pamięci komputerów linearnych jest bit - rozpoznający wartości 0 i 1 - prawdę i fałsz. Jednostką komputerów kwantowych jest qbit, gdzie nie musimy zapisać wyłącznie 0 i 1. W tym przypadku jest to dowolna ilość tych wartości - wyjaśniał.

Czy w związku z tym można zbudować taki komputer, który wszystkie obliczenia wykonywałby równolegle? Czy komputery kwantowe, w których zamiast zer i jedynek mamy dowolną liczbę wartości, wprowadzą nas w nową epokę obliczeń? Dlaczego z technologii rozwijanej przez tyle lat nie da się wykorzystać w pracy i domu? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Bartosz Walter - Wydział Informatyki, Politechnika Poznańska

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 12.39

ac/kd

Czytaj także

Drugie życie "apki" - jak zapobiec starzeniu się oprogramowania?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
- Wszystko wokół nas się starzeje: ludzie, zwierzęta, a także przedmioty, których używamy. Ludzie i zwierzęta starzeją się wskutek zużycia tkanek, przedmioty, ze względu na intensywność użytkowania - mówił Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telemetria zwiększy bezpieczeństwo na naszych drogach

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 13:12
Bezpieczeństwo na naszych drogach może poprawić się w znaczący sposób. Wszystko za sprawą polskich ekspertów, którzy wymyślili zastosowanie czarnych skrzynek w naszych autach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matematyka jest wszędzie! Wystarczy się na nią otworzyć

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 14:43
- Matematyka już od najmłodszych lat służy nam do tego, żebyśmy ćwiczyli szare komórki. Dzięki niej budujemy obszary myślenia abstakcyjnego - mówiła Iwona Ryniewicz prezes MFundacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fobie i lęki wyleczysz z pomocą wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 14:39
Z badań wynika, że fobii społecznej doświadcza blisko 2 mln ludzi w wieku od 18 do 64 roku życia. Wielu z nich nie uświadamia sobie, że ma taki problem. Polscy naukowcy pracują nad terapią z wykorzystaniem technologii VR, która pomoże nam pokonać nasze lęki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za murami Software House. Jak tworzy się apki dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:14
- Większość ludzi korzystających z aplikacji komputerowych ma do czynienia z tzw. "aplikacjami pudełkowymi" takimi jak system operacyjny, pakiet biurowy czy przeglądarka. W biznesie wygląda to trochę inaczej - mówił Jędrzej Fulara, CTO w firmie Sparkbit.
rozwiń zwiń