Nie śmieć! By zwierzęta pozostały dzikie, a Tatry - piękne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 14:30
15-20 tysięcy ton śmieci rocznie generują w Tatrzańskim Parku Narodowym turyści. Przedstawiciele TPN ruszają z akcją "Śmieci? Kto to widział?!" i chcą, by czyściej było w całej Polsce. 
Giewont przyprószony śniegiem
Giewont przyprószony śniegiem Foto: Dziewul/ Shutterstock
shutterstock Artur Bogacki rzeka warszawa Wisła 1200.jpg
Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Śmieci w parkach narodowych są istną plagą i ogromnym zagrożeniem dla zwierząt. My sami też nie lubimy na nie patrzeć, narzekamy, że nikt nie sprząta, a jednak te śmieci sami zostawiamy w odwiedzanych miejscach. Ogólnopolska kampania "Śmieci?! Kto to widział?!" organizowana jest przez Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Posłuchaj
05:55 czwórka stacja nauka 25.04.2021.mp3 Dlaczego powinniśmy dbać o parki narodowe i otaczającą nas przyrodę? (Stacja Nauka/Czwórka)

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego stawiają przede wszystkim na edukację. W rozmowie z dziennikarzem i podróżnikiem, Łukaszem Długowskim tłumaczą, jak ważne są czyste Tatry, a także inne przyrodnicze miejsca w całej Polsce.  

Okazuje się, że pozostawiane w Narodowym Parku Tatrzańskim śmieci to nie tylko papierki, opakowania po kanapkach, skórki po bananach czy butelki. - Zostawiamy śmieci małe i duże, porzucane są meble, opony, chemikalia - tłumaczą. - Same toalety to 100 sztuk rocznie, a z nich wywozi się ponad 500 metrów sześciennych ścieków - to ilość porównywalna z dość dużym basenem pływackim - dodają. 

Koszty utylizacji i wywozu śmieci są ogromne. - Od wiosny do jesieni sprzątanie TPN kosztuje 150 tysięcy złotych, utylizacja odpadów, które zbieramy sami to 20 tysięcy, a obsługa toalet nawet pół miliona - wylicza przedstawiciel parku. 

Czytaj także:


shutterstock_zmywanie kuchnia 1200.jpg
Zamień detergenty na preparaty ekologiczne

Śmieci w lasach jest mnóstwo, a mimo to trudno przyłapać kogoś na śmieceniu. Gdy tak się zdarzy, wielu winowajców swój występek zrzuca na to, że w pobliżu nie ma koszy na śmieci. I rzeczywiście tak jest. - W naszym parku jest dużo dzikich zwierząt i są tu gatunki, które mają doskonały węch. Śmiecie są dla nich pokusą, bo często są to odpadki po jedzeniu, piciu, pachną czymś słodkim, resztami jedzenia. To powoduje, że zwierzęta przychodzą na szlak w poszukiwaniu tych "przysmaków" - mówi przedstawiciel TPN. - Gdyby na szlaku postawić kosze, to zwierzęta by w nich grzebały. Taki niedźwiedź oprócz kanapki zje też plastik. Przede wszystkim jednak wtedy niedźwiedzie tracą naturalny strach przed człowiekiem i dochodzi do coraz bliższego kontaktu. Niedźwiedź może zrobić krzywdę człowiekowi, jeśli poczuje się zagrożony, zaniepokojony o młode - dodaje. 

Pracownikom Tatrzańskiego Parku Narodowego zależy na tym, by zachować naturalny stan rzeczy, nie chcą, by niedźwiedzie podchodziły do budynków, z nadzieją na przekąskę. Chcą, by wciąż polowały na swoje pożywienie, a nie liczyły na łatwy łup ze śmietnika. Zanikanie ich naturalnego strachu przed człowiekiem, a w konsekwencji częstszy kontakt z ludźmi może doprowadzić do nieszczęścia, a w konsekwencji - do odstrzału niedźwiedzia czy umieszczenia go w ogrodzie zoologicznym. 

Chcemy by zwierzęta w górach wciąż były dzikie

Sprawdź także:

Akacja zainaugurowana przez Tatrzański Park Narodowy jest akcją ogólnopolską. Jej organizatorzy podkreślają, że przyjeżdżają do nich goście z całej Polski i wszystkich wcześniej należy odpowiednio edukować. Zwracają też uwagą, że problem śmieci nie dotyczy jedynie TPN, ale wielu terenów zielonych w całej Polsce. 

TPNVideo/Dzikim Okiem – skitury

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 12.42

pj

Czytaj także

Woda na Marsie. A może by tak przywieźć ją tam z Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:20
Wody na Marsie jest pod dostatkiem, ale w postaci lodu. Co by się stało z ciekłą wodą, gdybyśmy chcieli jej używać na tej planecie, więc przywieźlibyśmy ją sobie z Ziemi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń