Stara Miłosna jest dość stara, ale nazwę ma młodą

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:50
W Warszawie znajdziemy kilka ciekawych nazw osiedli i dzielnic, w Wawrze jest Radość, a Stara Miłosna w Wesołej. 
Oblatywanie szybowiska w Starej Miłosnej
Oblatywanie szybowiska w Starej MiłosnejFoto: NAC

- Na początku XX wieku na obrzeżach Warszawy rozwijały się podmiejskie letniska - opowiada Adam Ciećwierz, varsavianista. - Majątki ziemskie były parcelowane na osiedla, co było związane również z rozwojem kolei. Takie letnisko powstało też tam, gdzie dzisiejsza dzielnica Wesoła

Ciekawym zjawiskiem tamtego czasu było zmienianie nazw terenów dla celów "reklamowych", "marketingowych". - Dziedzic, ten właściciel terenu, chciał zareklamować mieszkańcom Warszawy te swoje ziemie. Dość często bywało tak, że w ramach działań marketingowych zmieniał również nazwę - tłumaczy rozmówca Oliwii Krettek. - Na terenie dzisiejszego osiedla Wesoła istniał folwark Wola Grzybowska. Dziś ta nazwa w ogóle nie kojarzy nam się z Wesołą. Właściciele folwarku, Emanuel Bułchak i hrabia Michał Tyszkiewicz, podjęli decyzję o wykrojeniu części Woli Grzybowskiej na cele letniskowe. Ten teren nazwali Willą Wesoła, bo ich zdaniem ta nazwa się dobrze kojarzyła - dodaje. 

Najstarszą częścią dzisiejszej Wesołej jest osiedla Stara Miłosna. Przez wiele lat uważano, że nazwa ta związana jest z rośliną, miłosną górską, która miała rosnąć na tych terenach w okresie średniowiecza. - Ta teoria językoznawców dziś nie jest uznawana przez wszystkich, a wskazuje się na imię Miłosz - mówi rozmówca Czwórki. - Podobnie było z Wawrem, nazwa miała pochodzić od chabra, ale dziś przyjmuje się, że chodziło tu o imię Wawrzyniec. Tak też było ze Starą Miłosną i Miłoszem. Możliwe że było to imię właściciela terenów, może zwykłego mieszkańca albo bartnika, bo ta dziedzina bardzo rozwijała się na tych terenach - dodaje. 

Historia Starej Miłosnej sięga XV wieku. Najstarszy zapis o niej pochodzi z 1416 roku. - Wtedy ta nazwa brzmiała Miłosina, z biegiem lat była zapisywana inaczej Miłośnia, Miłośna - wyjaśnia varsavianista. Stara Miłosna to nazwa dość nowa, zaczęła się kształtować pod koniec XIX-wieku, a związane to było z powstaniem kolei warszawsko-terespolskiej, która pierwszą swoją stację, poza Warszawą, miała w w dzisiejszym Sulejówku-Miłośnie - dodaje. 


Posłuchaj
05:26 czwórka stacja nauka 09.06.2022.mp3 O Starej Miłosnej i Wesołej opowiada Adam Ciećwierz, varsavianista (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Adam Ciećwierz zdradza, że stacja ta była ulokowana w pustym polu, na polance leśnej. Jej nazwa pochodziła od nazwy majątku ziemskiego, w którego obszarze została wybudowana. 

Sprawdź także:

Do Starej Miłosnej warto wybrać się na spacer, by obcować z cudowną przyrodą. Miłośnicy historii również znajdą coś dla siebie - wytrawni poszukiwacze odkryją pozostałości dawnego folwarku, miejsca związane z Józefem Piłsudskim czy legionami polskimi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 12.33

pj

Czytaj także

Na Grzybowskiej nigdy grzybów nie było

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:20
Ulica Grzybowska w Warszawie dziś kojarzy się z biurowcami, wieżowcami, nowoczesną stolicą. Jednak nie zawsze tak było. Choć nazwa ulicy i placu sugeruje wyprawy na grzybobranie, to nikt tam nigdy grzybów nie zbierał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starachowice - miasto z gwiazdą, Starzechem albo szlachtą

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 14:37
Starachowice słusznie kojarzą nam się z przemysłem. Niezwykle ciekawa jest nazwa tego miasta, której legenda wiąże się ze Starzechem, dawnym założycielem kuźnicy. Prawda jest nieco inna, ale przemysł też jest w niej obecny. 
rozwiń zwiń