Boże Narodzenie. Jak ewoluuje spędzanie świąt?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 18:37
Najnowsze badania, dotyczące świątecznych zwyczajów Polaków pokazują, że w tym roku jest około 20% więcej chętnych na wyjazdy zagraniczne w okresie bożonarodzeniowym niż było to w roku poprzednim.
Audio
  • Jak zmieniają się świąteczne tradycje Polaków? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

A w "Czacie Czwórki" o ewolucji świątecznych tradycji w Polsce rozmawiamy z Marzeną Jarnot, ekspertką wakacyjną z portalu Fly.pl oraz z dr. Michałem Lutostańskim, socjologiem z Uniwersytetu SWPS. - Każdego roku świąteczno-noworocznych turystów jest coraz więcej. Oferta jest coraz bogatsza, a klienci są coraz bardziej mobilni - mówi Marzena Jarnot. - Święta wiążą się z ogromną presją przygotowań, a wyjazd jest formą protestu - wtedy można naprawdę spędzać czas razem - wyjaśnia Michał Lutostański.

Posłuchaj także
choinka bombki 1200.jpg
Świąteczne wydanie "Off Control". Muzycznie i nastrojowo

W świątecznych wojażach Polaków można zauważyć dwa trendy - wyjazdy zagraniczne, szczególnie do krajów egzotycznych oraz korzystanie z ofert pensjonatów w Polsce, gdzie "przyjeżdża się na gotowe". W Czwórce sprawdzamy, które świąteczno-wyjazdowe oferty są najatrakcyjniejsze oraz jak hotele, odpowiadając na potrzeby turystów, dbają o świąteczną atmosferę.

A za co Polacy tak naprawdę kochają święta, dlaczego szczególnie emigranci tęsknią za polskimi tradycjami, oraz jakie są nowe tendencje świętowania - tego dowiecie się z nagrania audycji. Sprawdzamy w nim także, jak wirtualny świat wpłynął na sposób spędzania Bożego Narodzenia.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Marzena Jarnot (portal Fly.pl), Michał Lutostański (socjolog z Uniwersytetu SWPS) 

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 15.10

jsz/mz

Czytaj także

Kiedy święta? "Im szybciej, tym lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:50
Z tego założenia wychodzą właściciele sklepów i od 2 listopada namawiają, żebyśmy zaczęli przygotowania do Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże wysokiego ryzyka. Na wulkanicznym szlaku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 19:34
Grzegorz Gawlik założył sobie, że w ciągu 25 lat odwiedzi 100 wulkanów na całym świecie. Obecnie jest na półmetku tego szalonego wyzwania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Road Trip Bus. Busem w pogoń za marzeniami

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 18:34
Road Trip Bus to dwoje młodych ludzi, którzy pragną zwiedzać świat starym busem. Po obejrzeniu filmu "The Bucket List", czyli "Choć goni nas czas", stworzyli listę 100 marzeń podróżniczych i konsekwentnie je realizują.
rozwiń zwiń