Magia prometejskich szczytów. Pieszo przez Kaukaz

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 18:38
- Gruzja nauczyła mnie ogromnej elastyczności, pokory i umiejętności adaptacji planów do najważniejszego czynnika, czyli czynnika pogodowego - mówiła Olga Drewnowska podróżniczka, która uprawiała trekking w górach Kaukazu.
Audio
  • Olga Drewnowska opowiada o trekkingu po górach Kaukazu (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Creative Travel Projects

- Kaukaz jest miejscem dosyć spójnym kulturowo, jest też obiektem sporów pomiędzy Rosją, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Ludzie, którzy żyją w Kaukazie azerskim są dość podobni kulturowo do Gruzinów, którzy żyją w Kaukazie gruzińskim - wyjaśniała podróżniczka.

Olga Drewnowska Sam Kaukaz to przede wszystkim góry, a góry rządzą się własnymi prawami. Granice krajów nie do końca tam obowiązują

Jak wygląda na co dzień życie mieszkańców gór Kaukazu? - Ich życie jest uzależnione od pór roku. Mój ukochany region Gruzji, Tuszetia jest otwarty dla turystów tylko przez około pięć miesięcy w roku - przez resztę roku nie da się tam dojechać. Miejscowi musieli przystosować się do życia wraz z cyklem natury - opowiadała w rozmowie z Piotrem Firanem. 

Czy trekking na kilku tysiącach metrów jest trudny? Jakie trzeba mieć przygotowanie, żeby wybrać się w taką podróż? - Parę razy była to wyprawa odcinkowa z namiotami. Nocleg na 3000 m.n.p.m. to jest fantastyczne uczucie. Trzeba posiadać dobre warunki adaptacyjne, ponieważ Kaukaz jest trudny. Nie polecałabym go szczególnie osobom, które są zupełnie początkujące - przekonywała.

Czego uczą wyprawy w góry Kaukazu? Czym różnią się od pozostałych i dlaczego chce się do nich wracać? O tym opowiadała Olga Drewnowska. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Olga Drewnowska (podróżniczka i blogerka duszaspierwa.wordpress.com), w rozmowie z Weroniką Puszkar - Tamar Gelashvili-Dąbrowska (portal Kaukaz.pl)

Data emisji: 18.10.2017

Godzina emisji: 16.07

ac/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Smaki świata. Wybierz się w kulinarną podróż

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 18:17
Francuzi nie wyobrażają sobie życia bez bagietek, Niemcy bez tradycyjnego sznycla, zaś włoska pizza i spaghetti podbijają serca i żołądki ludzi na całym świecie. Czego spodziewać się możemy w innych zakątkach świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kuba w podróży" radzi na co uważać w drodze

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 17:50
- Obierz, ugotuj albo zapomnij - to podstawowa zasada, którą należy kierować się podróżując po Tajlandii. Trzeba też uważać na naciągaczy - ostrzega podróżnik Kuba Piekarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruzja to nie tylko królestwo smaków

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 18:58
- Gruzja to kraj o bogatej historii i kulturze. Każdy Gruzin powie, że serce Gruzji bije w jego domu przy rodzinnym stole, kiedy zaprosi cię w gości - mówi reporter Grzegorz Kapla.
rozwiń zwiń