Szkodliwe skutki hałasu. Jak się przed nimi uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 17:16
Jednostajny zgiełk ulicy, huk przelatujących samolotów, ciągły szum pracujących w biurach komputerów, szkolne korytarze w czasie przerwy. Każdego dnia atakuje groźny dla naszego zdrowia hałas. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/blvdone

Joanna Bugajska Robert Koch już pod koniec XIX wieku przewidział, że z problemem hałasu w przyszłości będziemy musieli walczyć tak samo jak z dżumą, czy cholerą. Te czasy właśnie nadeszły 

Cisza staje się dobrem deficytowym, dostępnym jedynie w późnych godzinach nocnych. Tymczasem według Światowej Organizacji Zdrowia dźwięki powyżej 55 dB są szkodliwe dla zdrowia. Na jego skutki narażeni są mieszkańcy większości europejskich stolic. Jakie mogą być konsekwencje życia w nieustannym zgiełku? Prof. Joanna Bugajska, kierownik Zakładu Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wyjaśniała, że hałas jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników prowadzących do chorób cywilizacyjnych. - Hałas towarzyszy nam nie tylko w środowisku pracy, ale również w środowisku życia. Coraz częściej staje się też formą spędzania wolnego czasu, zwłaszcza przez osoby młode - mówiła ekspertka.

Dariusz Pleban Hałas jest zjawiskiem subiektywnym. Znamy przykłady zjawisk dźwiękowych, które nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale bywają dla nas uciążliwe. Takie, jak woda kapiąca z kranu

- Nie jest to nowa przypadłość. Dźwięki, które interpretujemy jako hałas towarzyszą człowiekowi od początku istnienia. W głównej mierze były to dźwięki generowane przez przyrodę, później przez wszystkie działania człowieka - dodał prof. Dariusz Pleban z Zakładu Zagrożeń Wibroakustycznych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Zwrócił także uwagę na to, że nasi przodkowie tworząc pierwsze skupiska przemysłowe, m.in. ze względu na hałas lokowali je w oddali od siedlisk mieszkalnych. - Już ponad 4 tys. lat temu miasta projektowano w taki sposób, aby rejony mieszkalne były wolne od hałasu. Już wtedy postrzegano zbyt duże natężenie dźwięku jako problem utrudniający funkcjonowanie - opowiadał na antenie Czwórki.

Czy cisza jest we współczesnym świecie luksusem? Jak unikać hałasu na co dzień? Czy każdy z nas odbiera dźwięki w ten sam sposób? I czy dla każdego z nas podwyższony poziom decybeli jest równie szkodliwy? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Michał Piwowarek
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: prof. Joanna Bugajska (kierownik Zakładu Ergonomii Centralnego Instytutu Ochrony Pracy), prof. Dariusz Pleban (Zakład Zagrożeń Wibroakustycznych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy)

Data emisji: 15.02.2018
Godzina emisji: 15.07

ac/kd

Czytaj także

HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza pomoc. "Życie innych jest w naszych rękach"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 16:30
- Tak rzadko spotykamy się z tym, że ktoś udziela pomocy, że każdy, kto podejmuje takie wyzwanie i ratuje życie innym z automatu powinien dostać superpeleryne superbohatera i order - przekonuje ratownik medyczny Ariel Szczotok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Onkologii. Jak nie dać się rakowi?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:30
Na całym świecie rośnie zachorowalność na nowotwory. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Onkologii porozmawiamy o badaniach profilaktycznych, które są jedyną metodą wczesnej diagnostyki raka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
rozwiń zwiń