Ekonomia współdzielenia - na czym to polega?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 19:56
- Ekonomia współdzielenia to nowy model ekonomiczny, w którym ludzie mogą udostępniać, lub współużytkować zasoby, które posiadają - wyjaśniał gość Czwórki Łukasz Zgiep.
Audio
  • Jak możemy skorzystać na ekonomii współdzielenia? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/kaboompics

Czy w naszym kraju na wzór zachodnich trendów współdzielenie stanie się popularne? Zajmujący się tematem ekonomii współdzielenia Łukasz Zgiep przekonuje, że jesteśmy świadkami przemian społecznych, które prowadzą do zmiany myślenia o rzeczach, które posiadamy. - Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę osiem lat temu wraz z pojawieniem się nowych modeli biznesowych. Choć w Polsce trend pojawił się z opóźnieniem jest coraz bardziej powszechny. Przykładem tego może być bike-, czy carsharing - mówił na antenie Czwórki.

Kolejnym przykładem filozofii współdzielenia jest tzw. "foodsharing", o którym opowiadała Helena Sokołowska. - Działania foodsharingowe prowadzą do tego, że jedzenie się nie marnuje. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, właścicielem restauracji, czy osobą prywatną możesz przynieść jedzenie, którego nie jesteś w stanie zjeść lub sprzedać do specjalnej placówki, która później rozdysponowuje takie zapasy między potrzebującymi - mówiła.

Anna Sieroń z Brainly dodała, że ekonomia współdzielenia nie opiera się wyłącznie na wymianie towarów. - W Brainly ekonomia współdzielenia opiera się na wymianie wiedzy. Technika, z której korzystamy nazywana jest peer-to-peer learning, czyli wzajemna nauka. Naukowo udowodniono, że dzielenie się wiedzą ułatwia jej przyswajanie - wyjaśniała.

Czy ekonomia współdzielenia to nasza przyszłość? Jak zmienia się polskie podejście do własności? Czy współdzielenie stanie się w przyszłości bardziej popularne niż posiadanie? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Helena Sokołowska (Foodsharing Warszawa), Anna Sieroń (Brainly), Łukasz Zgiep (doktorant SGGW zajmujący się ekonomią współdzielenia. Autor bloga "zgiep.com")

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 15.07

ac/mz

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syndrom pełnego gniazda. O ucieczce od dorosłości

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 18:00
Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że ponad połowa osób pełnoletnich, stanu wolnego, które mieszkają z rodzicami to mężczyźni. Dlaczego nie kwapią się do wyprowadzki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy bitcoiny zmienią światową ekonomię?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:30
Od mometu wprowadzenia na rynek o kryptowalucie rozmawiają najwięksi znawcy światowego biznesu. W ciągu ośmiu lat waluta zdobyła rozgłos i popularność. Dlaczego, skoro system przedstawiany jest jako utopijny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budżet obywatelski w Polsce. Co zrobiłeś dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:00
Ławka, ścieżka rowerowa, a może boisko sportowe? Od siedmiu lat, dzięki budżetom partycypacyjnym (obywatelskim) mieszkańcy mogą realnie wpływać na przestrzeń wokół siebie.
rozwiń zwiń