Budżet obywatelski w Polsce. Co zrobiłeś dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:00
Ławka, ścieżka rowerowa, a może boisko sportowe? Od siedmiu lat, dzięki budżetom partycypacyjnym (obywatelskim) mieszkańcy mogą realnie wpływać na przestrzeń wokół siebie.
Audio
  • Budżet partycypacyjny. Jak dobrze wydawać publiczne pieniądze? (Debaty w Czwórce/Czwórka)
O budżecie partycypacyjnym, aktywności lokalnej ludzi młodych i przyszłości tych funduszy rozmawiamy w Czwórce
O budżecie partycypacyjnym, aktywności lokalnej ludzi młodych i przyszłości tych funduszy rozmawiamy w CzwórceFoto: Czwórka

Są tacy, którzy składają propozycje i udaje im się wiele osiągnąć, ale są też i tacy, którzy widzą pewne niedociągnięcia partycypacji i chcą naprawiać jej mechanizmy. - To, co na pewno udało się zrobić, to zmienić świadomość. Jako mieszkańcy Sopotu mamy poczucie, że możemy mieć wpływ na to, na co są wydawane pieniądze z budżetu miasta. Inaczej też, lepiej, postrzegamy urzędników i radnych. Mamy do niech większe zaufanie - wyjaśnia Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.  

Uczestnicy debaty zastanawiają się także, co nie działa w budżecie obywatelskim i jakie zagrożenia może nieść ze sobą taka metoda finansowania potrzeb mieszkańców. Jak się okazuje większość funduszy z budżetu partycypacyjnego przeznaczana jest na inwestycje twarde, a nie miękkie. Lepiej mieć więcej pieniędzy czy większą wolność w decydowaniu o tym, co chciałoby się zmienić w swoim otoczeniu? Które miasta najlepiej potrafią wykorzystać fundusze z budżetu? I jak w lokalne inicjatywy angażują się ludzie młodzi? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji.

Czytaj także
cyfrowo nomadzi 1200.JPG
Cyfrowi nomadzi. Kim są, jak żyją i czy spełniają swoje marzenia?

***

Tytuł audycji: Debaty w Czwórce
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Goście: Marta Szaranowicz-Kusz (Fundacja Pole Dialogu), Marcin Gerwin (Sopocka Inicjatywa Rozwojowa), Rafał Górski (prezes Instytutu Spraw Obywatelskich), Dariusz Kraszewski (Fundacja Batorego), Jacek Grzeszak (Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia") 
Data emisji: 16.02.2018
Godzina emisji: 14.05

kul/kk


 

 

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Historia przesyłu obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:45
Polski Edison ma na koncie ok. 50 wynalazków, m.in. tkaninę kuloodporną, oraz kilkaset patentów z takich dziedzin jak fotografia barwna, telegraf, kolejnictwo, czy telewizję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń