Alkohol od 21 roku życia. Czy próg wiekowy powinien zostać podniesiony?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 14:09
Na całym świecie prawo zabrania sprzedaży napojów alkoholowych osobom przed ukończeniem 18 r. ż., w niektórych krajach 21 r. ż. Czy w trosce o młode pokolenia należałoby podnieść próg wiekowy pozwalający na sprzedaż alkoholu osobom, które skończyły 21 lat? 
Audio
  • Jak rozmawiać z młodymi ludźmi o alkoholu? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Bodnar Taras

palacz papierosy 1200.jpg
Pracownik będzie odrabiał przerwy na papierosa?

W Polsce w walkę z problemem alkoholizmu w naszym kraju postanowił włączyć się Kościół Katolicki, który proponuje konkretne zmiany prawne. Biskupi postulują, aby alkohol był dostępny dla osób, które ukończyły 21 lat. Nasz kraj miałby iść wzorem takich państw jak Stany Zjednoczone, Islandia czy Litwa, gdzie granica wieku dla osób, które mogą legalnie kupić alkohol jest o kilka lat wyższa. Badania wskazują, że wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok się obniża. Udowodniono, że młodzież chętniej, niż osoby starsze sięga po alkohol i o wiele szybciej się od niego uzależnia. 

Zmiany zaczynają się od edukacji i rozmowy. Nie wystarczy zmienić ustawę i czekać, aż młodzież przestanie pić. Dziś alkohol można kupić od 18 r. ż., a rozmawiamy o problemie pijących 15-latków Weronika Lewicka

- Zmiany w prawie nie mają na celu zakazania ludziom korzystania z napojów alkoholowych. Decyzja o poniesieniu wieku, w którym będzie można kupić alkohol legalnie ma zabezpieczeczyć młody organizm, który coraz częściej bombardowany jest szkodliwymi efektami nadmiernego spożycia alkoholu. Nie jest to droga, która ma prowadzić do wprowadzenia prohibicji - przekonywał Bogdan Urban przewodniczący Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich.

Edukację powinniśmy wynosić z domu. W pierwszej kolejności od rodziców, a dopiero później ze szkoły, od rówieśników i ze społeczeństwa przejmujemy określone wzorce zachowań Bogdan Urban

Weronika Lewicka z Fundacji Edukacji Społecznej dodała, że samo przesunięcie wieku, nie rozwiąże problemu spożywania alkoholu przez ludzi bardzo młodych. - Bardzo dużo uwagi poświęcone zostało przesunięciu progu wiekowego zapominając o prewencji. W moim odczuciu dużo ważniejsza jest edukacja, która zaczyna się w domu. Poprawki w ustawie niewiele pomogą, jeśli nie zmieni się myślenie - mówiła na antenie Czwórki.

Czy zmiany w prawie sprawią, że młodzi ludzie rzadziej będą sięgali po alkohol? Jak rozmawiać z młodzieżą, żeby przekazać im odpowiednie wzorce? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Weronika Lewicka (Fundacja Edukacji Społecznej), Bogdan Urban (przewodniczący Krajowej Rady Związków i Stowarzyszeń Abstynenckich)

Data emisji: 14.03.2018

Godzina emisji: 15.07

ac/kul

Czytaj także

Picie "pod chmurką". Czy będą zmiany w przepisach?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 16:00
Obecnie za picie "pod chmurką" w większości miejscowości grozi mandat w wysokości 100 złotych. - Problem polega na tym, że w przepisach słowo "chmurka" nie jest do końca zdefiniowane - wyjaśnia Marta Oleszczuk z PARPA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w restauracji to nowe tabu. "Hałasują, bo się nudzą"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 23:00
- Na wszystkie sytuacje, jakie są poza domem pracujemy w naszych czterech ścianach. Jeśli jesteśmy uważni na dzieci i znamy je dobrze, to wtedy możemy przewidzieć ich zachowania - mówi Elżbieta Manthey, autorka bloga Juniorowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefy czystego transportu. Będą opłaty za wjazd do centrów miast?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:27
Rząd przyjął projekt ustawy o elektromobilności, która umożliwia ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miast. Po tzw. strefach czystego transportu będą mogły się poruszać tylko pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi - energią elektryczną i gazem ziemnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozwiązać problem korków ulicznych w centrach dużych miast?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 16:00
Według nowych przepisów od tego roku miejsca parkingowe mają być o 20 centymetrów szersze niż dotychczas. To dobra wiadomość dla właścicieli większych aut i rodziców małych dzieci, którzy często mają trudność ze swobodą ruchów. 
rozwiń zwiń