Dziecko w restauracji to nowe tabu. "Hałasują, bo się nudzą"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 23:00
- Na wszystkie sytuacje, jakie są poza domem pracujemy w naszych czterech ścianach. Jeśli jesteśmy uważni na dzieci i znamy je dobrze, to wtedy możemy przewidzieć ich zachowania - mówi Elżbieta Manthey, autorka bloga Juniorowo.
Audio
  • Czy potrzebne są nam strefy bez dzieci? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kartinkin77/ Shutterstock

W kwietniu tego roku szeroko komentowano zakaz wprowadzania dzieci w wieku poniżej pięciu lat do jednej z włoskich restauracji. W ciągu kilku miesięcy zyski właściciela lokalu wzrosły o blisko 50 procent i zwiększyła się liczba rezerwacji. Czy zatem wprowadzanie stref wolnych od dzieci np. w restauracjach to dobre rozwiązanie?

Zdaniem gości programu odpowiedzialność za nieumiejętność zapanowania nad pociechami spoczywa na barkach rodziców. - Dzieci hałasują, bo się nudzą, więc musimy zadbać o to, by dobrze się czuły, zapewnić im stosowne rozrywki w sytuacjach, które nie są dla niego komfortowe - uważa psycholog Jarek Żyliński.

Jak dodaje Elżbieta Manthey, pomocne jest też zrozumienie i wsparcie ze strony otoczenia, zgodnie z przysłowiem, w myśl którego dziecko wychowuje cała wioska. - Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje dziecko, natomiast nic by się nie stało, gdyby w sytuacjach, gdy widać, że rodzic sobie nie radzi z potomstwem dostał miłe i kulturalne wsparcie osoby trzeciej - podkreśla autorka bloga Juniorowo.

O tym, czy strefy wolne od dzieci to dobre rozwiązanie i jak powinniśmy reagować, gdy dziecko wpada w histerię mówimy więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Magda Grzebyk (Krytyka Kulinarna), Jarek Żyliński (psycholog wychowawczy), Elżbieta Manthey (autorka bloga Juniorowo, dziennikarka)

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 15.07

sm/jsz


Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie trwania programu:


Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. Reakcja to nasz obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:12
13 lipca wchodzi w życie nowelizacja, która nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków przemocy wobec dzieci. Do tej pory był to obowiązek społeczny. Nowelizacja wprowadza także zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci.    
rozwiń zwiń