Biblioteka ubrań. Z miłości do mody i środowiska

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 16:56
W tej niezwykłej bibliotece jest już ponad 400 ubrań! Dziewczyny z Wrocławia otworzyły miejsce, gdzie będzie można wypożyczać ubrania "tak jak książki".
Audio
  • Biblioteka Ubrań - moda z miłości do ekologii (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/Shutterstock.com

kluczyki samochod 1200.jpg
Ekonomia współdzielenia - na czym to polega?

Poznały się kilka lat temu pracując w jednej z wrocławskich korporacji. Choć na jakiś czas ich drogi rozeszły się, to ponownie spotkały się w Niemczech. Jedna przyjechała tam na Erasmusa, druga do pracy. Postanowiły zamieszkać razem. Dzieliły ze sobą czas, życie i... szafę. Stworzyły "bibliotekę ubrań", którą postanowiły podzielić się z innymi. - Marzyłyśmy o tym, żeby powstała jedna szafa, z której każda z nas mogłaby wypożyczać rzeczy. W Europie i na świecie istnieje mnóstwo internetowych wypożyczalni ciuchów. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że skoro taka inicjatywa się działa, to może się sprawdzić także w Polsce - mówiła Marta Niemczyńska z Biblioteki Ubrań.

W "sharing economy" chodzi o dzielenie się produktami, które już zostały wyprodukowane, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczamy zużycie zasobów środowiska. Zaczynamy też bardziej dbać o to, z czego korzystamy Marta Niemczyńska

W rozmowie z reprterką Czwórki Elą Burzą wyjaśniała, że projekt powstał z miłości do mody i... ekologii. - Jeszcze mieszkając w Niemczech często korzystaliśmy ze wspólnego przejazdu samochodem czy rowerów miejskich, dzieliłyśmy się jedzeniem. Zaczęliśmy zgłębiać temat gospodarki współdzielenia. Okazało się, że jest nam bardzo bliski - opowiadała.

Jak założyć wypożyczalnię ubrań? W jaki sposób działa i co trzeba zrobić, żeby z niej skorzystać? Na czym polega świadome korzystanie z mody? O tym, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Ela Burza

Goście: Marta Niemczyńska (Biblioteka Ubrań)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 16.17

ac

Czytaj także

Rzemiosło i rękodzieło. Nowy trend czy powrót do tradycji?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:00
- Stajemy się coraz bardziej estetycznie uwrażliwieni, więc nie ma w tym nic dziwnego, że przybywa ludzi, którzy mają dosyć produkcji taśmowej - przekonuje Marianna Krystew, architektka wnętrz, która odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, zajęła się odnawianiem mebli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kary za retusz zdjęć? "To nie zadziała"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 17:50
Francja wprowadziła kary za brak oznaczeń retuszowanych zdjęć i reklam. Czemu ma służyć ten przepis i czy w Polsce może się przyjąć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć swój styl? "Inspiruj się, nie kopiuj"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 18:00
- Żeby odnaleźć swój styl trzeba przede wszystkim polubić siebie - przekonuje stylistka Magdalena Potok. - Bo często zapominamy, że to, co widzimy w lustrze, to wytwór naszej głowy, a nie my - dodaje psycholog Ewa Jurczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Torebkowa moda ze śląskich seconhandów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:17
- Zajmujemy się modą, chcemy robić modę, ale staramy sie żyć dość świadomie i nasze wybory konsumpcyjne są przemyślane - mówią zgodnie Anna Hora i Kasia Stalicka. 
rozwiń zwiń