Przeprowadzki Polaków. Dlaczego porzucamy miasta na rzecz wsi?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 16:00
Demografowie prognozują, że tylko pięć polskich miast wojewódzkich zwiększy w ciągu najbliższych lat liczbę ludności. Liczebność pozostałych będzie coraz mniejsza. To proces bezpośrednio związany ze starzeniem się społeczeństwa, ale nie tylko.  
Audio
  • Dlaczego miasta tracą w oczach Polaków na atrakcyjności i jaka przyszłość - w związku ze zmniejszaniem się miejskiej populacji - czeka te obszary? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Africa Studio/ shutterstock.com

2015.02.10 wyprowadzka 663.jpg
Dlaczego nie chcemy wyprowadzać się od rodziców?

- Depopulacja występuje w wielu regionach Polski już od lat 60. XX wieku - tłumaczył demograf prof. Piotr Szukalski. - Zyskują na tym głównie wsie położone blisko większych skupisk miejskich. Jedną z koncepcji tłumaczących to zjawisko jest wbudowanie migracji w przebieg życia: gdy mamy 20 lat chcemy mieszkać w dużym mieście, uczyć się, pracować i zarabiać. Gdy osiągniemy stabilizację, myślimy o okolicy spokojniejszej i bezpieczniejszej. W jesieni życia wracamy do centrum miasta, bo jest to wygodniejsze. 

Zaś jak podkreślał urbanista Artur Drozda, Polacy "nigdy nie byli wielkomiejscy". - Mamy mniejszy odsetek ludności miejskiej niż Rosja. I to mimo wszystkich niedogodnień z tym związanych, m.in. w większości przypadków źle rozwiązanej podmiejskiej infrastruktury komunikacyjnej - wyliczał ekspert. 

Dlaczego miasta tracą w oczach Polaków na atrakcyjności i jaka przyszłość - w związku ze zmniejszaniem się miejskiej populacji - czeka te obszary? Czy grożą nam "opuszczone miasta"? Jak w tej sytuacji pomagają Polakom programy mieszkaniowe? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także o jakości życia w polskich miastach w Piotrem Łysoniem z GUS-u rozmawiał Michał Piwowarek.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Piotr Szukalski (demograf, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego), Łukasz Drozda, (urbanista autor książki "2000. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku")

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Gdzie znajdziesz pracę po zawodówce?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 15:50
Eksperci rynku zatrudnienia przez ostatnie lata twierdzili, że kluczem do sukcesu na rynku zawodowym nie jest ukończenie studiów lecz zawód. Jak się okazuje osoby po zawodówkach też nie mają pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa da się lubić". Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:34
Istnieje mnóstwo obiegowych stereotypów na temat Warszawy i jej mieszkańców - jeden z nich czyni ze stolicy enklawę dobrobytu. - Wyższe zarobki, niższe bezrobocie i lepsza jakość życia mogą powodować dysonanse - twierdzi profesor Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kupno czy wynajem. Jak zdobyć mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 14:35
Polska jest na ostatnich miejscach rankingów, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby potencjalnych lokatorów. Tymczasem aż 80 proc. z nas marzy o własnych czterech kątach.
rozwiń zwiń