"Ułuda" - opowieść o zejściu z utartych ścieżek

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 19:43
"Autostopowicz", "Thelma i Louise", "Wszystko za życie" - to tylko przykłady jednego z najpopularniejszych motywów w literaturze i kinie - historii drogi. Akcja tocząca się podczas podóży, w której równolegle z przemierzoną trasą dochodzi do przemiany wewnętrznej bohatera. 
Audio
  • Spotkanie z prawdziwym sobą w historii drogi. Artur Cieślar o ułudach, które pozwalają oswoić świat (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: akbaranifsolo/Pixabay

Oczywisty wątek opowieści bardzo szybko zamienia się w coś niezwykłego. W historii zaczynają dziać się rzeczy, które załamują czas i przestrzeń Artur Cieślar

Taką książkę, powieść drogi napisał bohater drugiej godziny "Czatu Czwórki" Artur Cieślar - pisarz, podróżnik i fotograf, autor "Ułudy". O czym opowiada? - Dość długo szukałem tytułu dla tej opowieści. Choć zbudowana jest na dość oczywistej kanwie, jest powieścią niezwykłą.

Lubimy hołubić w sobie ułudy, bo dają nam poczucie bezpieczeństwa. Tworzymy iluzję, żeby uwierzyć, że świat jest taki, jakim chcielibyśmy, żeby był Artur Cieślar

- Pomyślałem, że ułuda, czyli coś złudnego i nieoczywistego dobrze odda złożoność historii, w której czytelnik odkrywa kolejne wątki warstwa po warstwie - wprowadzał autor książki. - Moim marzeniem jest, żeby to czytelnik określił czym dla niego jest tytułowa "ułuda", którą opisuję w książce - uzupełniał.

Dlaczego motyw snu stał się ważną inspiracją w tworzeniu narracji powieści? Kto jest jej bohaterem? Tłem dla jakiej treści jest podróż do Indii? Które elementy historii nawiązują do wątków biograficznych autora i dlaczego zdecydował się opowiedzieć swoją historię za pomocą motywu drogi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar 

Gość: Artur Cieślar (pisarz, podróżnik)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 16.07

ac

Czytaj także

Samotnie przez świat. Czego uczą nas podróże?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 17:50
Podróże to sposób nie tylko na poznawanie świata, ale także siebie samego. - To szkoła życia, uczysz się sobie radzić, gdy jesteś zdany na siebie i musisz sam sobie zaufać. Konsekwencje twoich decyzji są natychmiastowe i najczęściej są bardzo intensywne. Najczęściej też nie da się ich cofnąć - mówił Patryk Strzałkowski, podróżnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Laowai w wielkim mieście". Chiny jako całkiem inny świat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 16:27
Książka "Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin" to prawdziwy "dziennik zdziwień" Aleksandry Świstow. - Choć wielokrotnie podróżowałam już bez planu, tym razem na początku pobytu w tym kraju po prostu nie rozumiałam połowy rzeczy, które dzieją się wokół mnie, wszystko było inne niż w Europie - wspominała autorka książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak za granicą. Już nie tylko Egipt i all inclusive?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 19:04
- Mamy coraz większą świadomość tego, co można zobaczyć na świecie i lepiej porozumiewamy się w obcych językach, więc i częściej wyjeżdżamy za granicę - mówi Monika Witkowska, podróżniczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostopem przez Azję. Jak zorganizować podróż na inny kontynent?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 14:56
Wybrała się w samotną podróż. Przez 111 dni odwiedziła 11 krajów Azji. Wszędzie poruszała się autostopem. Wszyscy mówili jej, że to niebezpieczne. Ona, śmiejąc się, spakowała plecak i po dwunastu godzinach znalazła się na drugim końcu świata. 
rozwiń zwiń