X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka kintsugi, czyli naprawianie po japońsku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 18:10
Czy można naprawić stłuczona porcelanę, jednocześnie podnosząc jej wartość? Okazuje się, że tak. Japończycy nazywają tę sztukę kintsugi.
Audio
  • Kintsugi - japońska sztuka ucząca szacunku i cierpliwości (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Porcelanowe elementy łączy się laką, a następnie dekoruje sproszkowanymi metalami szlachetnymi. W arkana takiego upcyklingu wprowadza Joanna Koryciarz-Kitamikado podczas warsztatów kintsugi – japońskiej techniki naprawy ceramiki.

- Kintsugi to bardziej sztuka niż psychologia - mówiła w studiu Czwórki. - Czasami ludzie z Zachodu próbują być bardziej japońscy, niż sami Japończycy. Często w wielu elementach tej kultury doszukują się drugiego dna, a jego tam nie ma. Co nie oznacza, że kintsugi nie może być formą relaksu, dla niektóry nawet medytacji, ponieważ pozwala się skupić - tłumaczyła.

- Kintsugi uczy szacunku dla przedmiotu i dla pracy ludzkich rąk. Naprawiając i dając naczyniu nowe życie oddajemy szacunek także rzemieślnikom, którzy je wykonali - przekonywała.

Jak wykonać własne naczynie techniką kintsugi? Czy potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie? Jak bardzo pracochłonna i czasochłonna jest to metoda? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Koryciarz-Kitamikado (nauczycielka kintsugi  japońskiej techniki naprawy ceramiki)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 16.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zach Ashton. Artysta ery cyfrowych nomadów

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 18:04
W rozmowie z Piotrem Firanem opowiadał, jak to jest nie osiadać, żyć z muzyki i podróżować. Przekonywał też, że złamane serce może być "najlepszym paliwem dla twórczości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżycowa Islandia. Czym przyciąga artystów?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:40
Sztuka Islandii jest bardzo młoda, bo liczy niespełna 130 lat - życie artystyczne rozkwitło tam na dobre dopiero w XX wieku. - Twórczość islandzkich artystów jest bardzo różnorodna. Oni ciągle poszukują swojej tożsamości - opowiadała w Czwórce Wiola Ujazdowska, artystka, która na Islandii żyje już prawie 4 lata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jewish Heritage in Warsaw. "Odrabiamy lekcje z historii"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:50
Marta jest Hiszpanką i pracuje w firmie motoryzacyjnej, Paul studiuje i mieszka w Holandii. To, co ich połączyło, to porządkowanie cmentarza w ramach akcji "Jewish Heritage in Warsaw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka odnaleziona. W ochronie zabytków pomoże internet

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 17:15
Jest takie miejsce w sieci, gdzie znajdziemy coś, czego być może nie uda nam się już odnaleźć w świecie rzeczywistym. Mowa o "Muzeum utraconym", którego eksponatami są dzieła, które Polska utraciła po II wojnie światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ebru, czyli malowanie na wodzie. "Trzeba myśleć warstwami"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:00
Ebru polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię cieczy, którą sporządza się w specjalnym naczyniu, mieszając wodę z substancją zagęszczającą. - Potem wzór przenosimy na papier - mówiła Marta Puchłowska.
rozwiń zwiń