O. Piotr Różański: ksiądz w sutannie powinien prowokować

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:30
"Zobaczcie komu Pan Bóg powierzał realizację planu zbawienia: Noe był pijakiem. Mojżesz jąkałą, a Dawid erotomanem - chodzące niedoskonałości" - to słowa pochodzące z książki o. Piotra Różańskiego, autora "Ksiądz też ma dwie nogi. Dylematy posługi kapłańskiej", który w czwartek był gościem "Strefy prywatnej".
Audio
  • Ile prawdy jest w stereotypach na temat posługi kapłańskiej? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock

Koloratka i habit to coś, co definiuje mnie i mój zawód. Ksiądz paradujący po ulicy w sutannie jest prowokujący, ale myślę o to właśnie chodzi. Znaki są potrzebne, świat ich potrzebuje o. Piotr Różański

Porównanie, do którego odwołał się w książce gość Czwórki miało na celu uświadomienie czytelnikowi, że każdy człowiek - nawet ksiądz może popełniać błędy. - Człowiek jest skażony niedoskonałością, a ksiądz, który też jest człowiekiem, ma prawo popełniać błędy - przekonywał duszpasterz. 

Jak opowiadał na antenie Czwórki, nigdy nie miał wątpliwości, że kapłaństwo było jego powołaniem. - Nie wiem skąd wzięła się u mnie potrzeba, żeby zostać księdzem. Myślę, że się z nią urodziłem. Odkąd sięgam pamięcią ta myśl zawsze mi towarzyszyła pomimo tego, że nie pochodzę z religijnej, ani praktykującej rodziny. Przez wiele lat w moim życiu nie było Boga, ani kościoła, ale powołanie towarzyszyło mi zawsze - wspominał.

Czy wzorowy materiał na księdza to ktoś wywodzący się z religijnej rodziny, były ministrant i wzorowy uczeń? Czy decyzja o poświęceniu życia w służbie Bogu jest trudna i okupiona wyrzeczeniami? Czy Kościół powinien mieszać się do polityki, czy księdzu wypada jeździć drogim samochodem i na co przeznaczane są pieniądze z tzw. "koperty"? W jakich przypadkach może odmówić rozgrzeszenia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: o. Piotr Różański, przełożony domu zakonnego Zakonu Szkół Pobożnych (Księża Pijarzy) w Bolszewie

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 20.10

ac/pj

Czytaj także

Kościół w sieci. Czy internet jest alternatywą dla ambony?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:10
Internet wkracza w większość dziedzin naszego życia, dlatego instytucje coraz częściej zaczynają, właśnie dzięki tej formie komunikacji, szukać dróg dotarcia do mas. - Tę drogę obiera także polski Kościół - przekonują goście Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Małgorzata Chmielewska: dobre życie jest nie tylko dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 14:53
- Dla jednych dobre życie to kasa, dom, samochód, żona, dzieci i wakacje za granicą. Moim zdaniem dobre życie to przede wszystkim miłość: kochanie i bycie kochanym - przekonywała w Czwórce s. Małgorzata Chmielewska, autorka "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "kolęda" spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 18:26
Czasem wzbudza popłoch. Czasem nie jest wpuszczany do mieszkania. Niektórym kojarzy się z poborcą podatkowym, innym z psychologiem. Ksiądz odwiedzający parafian podczas tak zwanej "kolędy" może spodziewać się różnych reakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święte - nie święte". O ciele w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 21:00
- Wartości, w które wierzymy, bądź chcemy wierzyć nie zawsze przekładają się na kształt naszego życia. Do tego trzeba dojrzeć, nauczyć się tak, jak dziecko uczy się sprzątania, czy układania rzeczy na półce - tłumaczył teolog o. Marek Kotyński. 
rozwiń zwiń