X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O. Piotr Różański: ksiądz w sutannie powinien prowokować

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 11:30
"Zobaczcie komu Pan Bóg powierzał realizację planu zbawienia: Noe był pijakiem. Mojżesz jąkałą, a Dawid erotomanem - chodzące niedoskonałości" - to słowa pochodzące z książki o. Piotra Różańskiego, autora "Ksiądz też ma dwie nogi. Dylematy posługi kapłańskiej", który w czwartek był gościem "Strefy prywatnej".
Audio
  • Ile prawdy jest w stereotypach na temat posługi kapłańskiej? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock

Koloratka i habit to coś, co definiuje mnie i mój zawód. Ksiądz paradujący po ulicy w sutannie jest prowokujący, ale myślę o to właśnie chodzi. Znaki są potrzebne, świat ich potrzebuje o. Piotr Różański

Porównanie, do którego odwołał się w książce gość Czwórki miało na celu uświadomienie czytelnikowi, że każdy człowiek - nawet ksiądz może popełniać błędy. - Człowiek jest skażony niedoskonałością, a ksiądz, który też jest człowiekiem, ma prawo popełniać błędy - przekonywał duszpasterz. 

Jak opowiadał na antenie Czwórki, nigdy nie miał wątpliwości, że kapłaństwo było jego powołaniem. - Nie wiem skąd wzięła się u mnie potrzeba, żeby zostać księdzem. Myślę, że się z nią urodziłem. Odkąd sięgam pamięcią ta myśl zawsze mi towarzyszyła pomimo tego, że nie pochodzę z religijnej, ani praktykującej rodziny. Przez wiele lat w moim życiu nie było Boga, ani kościoła, ale powołanie towarzyszyło mi zawsze - wspominał.

Czy wzorowy materiał na księdza to ktoś wywodzący się z religijnej rodziny, były ministrant i wzorowy uczeń? Czy decyzja o poświęceniu życia w służbie Bogu jest trudna i okupiona wyrzeczeniami? Czy Kościół powinien mieszać się do polityki, czy księdzu wypada jeździć drogim samochodem i na co przeznaczane są pieniądze z tzw. "koperty"? W jakich przypadkach może odmówić rozgrzeszenia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: o. Piotr Różański, przełożony domu zakonnego Zakonu Szkół Pobożnych (Księża Pijarzy) w Bolszewie

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 20.10

ac/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kościół w sieci. Czy internet jest alternatywą dla ambony?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:10
Internet wkracza w większość dziedzin naszego życia, dlatego instytucje coraz częściej zaczynają, właśnie dzięki tej formie komunikacji, szukać dróg dotarcia do mas. - Tę drogę obiera także polski Kościół - przekonują goście Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Małgorzata Chmielewska: dobre życie jest nie tylko dla wybranych

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 14:53
- Dla jednych dobre życie to kasa, dom, samochód, żona, dzieci i wakacje za granicą. Moim zdaniem dobre życie to przede wszystkim miłość: kochanie i bycie kochanym - przekonywała w Czwórce s. Małgorzata Chmielewska, autorka "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "kolęda" spełnia swoją rolę?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 18:26
Czasem wzbudza popłoch. Czasem nie jest wpuszczany do mieszkania. Niektórym kojarzy się z poborcą podatkowym, innym z psychologiem. Ksiądz odwiedzający parafian podczas tak zwanej "kolędy" może spodziewać się różnych reakcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święte - nie święte". O ciele w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 21:00
- Wartości, w które wierzymy, bądź chcemy wierzyć nie zawsze przekładają się na kształt naszego życia. Do tego trzeba dojrzeć, nauczyć się tak, jak dziecko uczy się sprzątania, czy układania rzeczy na półce - tłumaczył teolog o. Marek Kotyński. 
rozwiń zwiń