Jak poradzić sobie ze społeczną izolacją?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 23:41
Pandemia sprawiła, że straciliśmy poczucie przewidywalności i kontroli. Zburzyła podstawy naszego poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego.
Audio
  • Czy epidemia zmieni nasze społeczeństwo? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com
spokój umysł las 1200x660.jpg
Czy zdrowie psychiczne może pogorszyć się przez epidemię?
Obawa przed wirusem jest naturalna
Nie służy mu też fakt, że znaleźliśmy się w sytuacji przymusowej - wielu z nas przechodzi obowiązkową kwarantannę, są też osoby odizolowane. Przyszłość jest nieznana, teraźniejszość niepewna. Bliscy też nie zawsze są tak bliscy, jak myśleliśmy. Jak radzić sobie w tej bezprecedensowej sytuacji? Jak uruchomić siły, które pozwalają przetrwać w sytuacjach ekstremalnych?
- Dla nas wszystkich jest to nowa sytuacja - mówiła socjolog Małgorzata Molęda-Zdziech. - To zagrożenie o skali globalnej, z którym musimy sobie radzić jako społeczeństwa i jako jednostki - tłumaczyła.
Ochrona zdrowia stała się dla nas priorytetem
Jak mówiła Polacy na tle innych społeczeństw nieźle radzą sobie z wdrażaniem środków zapobiegawczych przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii. - Jesteśmy bardzo zdyscyplinowani. Uważnie słuchamy i podporządkowujemy się zaleceniom. Ta dyscyplina wpływa na nasze życie codzienne, co zmienia codzienne nawyki, ale jednocześnie pomaga nam uporządkować nową rzeczywistość. 
- Lęk jest reakcją wyuczoną - dodawała Joanna Godecka coach relacji. - Wyuczona relacja każe nam się bać. Pamiętajmy, że to także wybór. Możemy być odpowiedzialni i ostrożni bez okazywania lęku - mówiła.
Czy pandemia zmieni nasze społeczeństwo?
- Nie spodziewam się głębokich zmian. Chciałabym jednak, by empatia, którą wykazujemy w tym trudnym czasie została z nami na dłużej. Życzyłabym też sobie, byśmy na co dzień rzetelnie badali źródła docierających do nas informacji. Realnym problemem jest infodemia, czyli zalew informacji, które mogą doprowadzić do paniki i źle wpływać na nastroje społeczne - zwracała uwagę Małgorzata Molęda-Zdziech.
Co zrobić, gdy dopadnie nas lęk? - Postaramy się wyciszyć nasze myśli. Odetnijmy się od natłoku informacji, spróbujmy skoncentrować na jednej czynności - hobby, czytaniu książki czy sprzątaniu. To pomoże przekierować myśli. Ważne jest też wypracowanie nowych rytuałów. One dają nam poczucie bezpieczeństwa - polecała Joanna Godecka.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Małgorzata Molęda-Zdziech (socjolog), Joanna Godecka (coach relacji)

Data emisji: 1.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Prywatność w dobie koronawirusa. Przestała mieć znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 17:00
- W czasie pandemii koronawirusa w Polsce prawa pacjenta mogą być w pewien sposób ograniczone - uważa radca prawny Katarzyna Przyborowska. - Natomiast na pewno pacjent ma prawo do zachowania prywatności - zaznacza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko makaronny i kasze - kuchnia w czasie kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 10:48
Co jeść, jeśli mamy już dość spaghetti z sosem pomidorowym, albo schabowego z ziemniakami i naleśników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe SPA: zjedz marchewkę, wypij kawę, na usta nałóż miód

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 17:00
Tradycyjna kosmetyka ma coraz więcej zwolenników. - Zamiast iść do drogerii albo salonu piękności wystarczy otworzyć lodówkę albo spiżarkę - radzi Izabela Meyza współautorka książki "Nasz mały PRL". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dalgona coffee - sprawdź jak zrobić pyszną kawę, która podbija internet

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 13:42
Dalgona coffee, czyli kawa z trzech składników, podbija internet na świecie. W smaku przypominać ma nieco toffi. Sprawdziliśmy, jak ją przygotować. 
rozwiń zwiń